Милена Добрева - музикален педагог и ръководител на вокална група "Морски песъчинки", на формация "Фортисимо" и хор "Родна песен" бе полазникът навръх днешния празник - Игнажден в сайт "Черноморие". "Здраве и благополучие" пожела тя на екипа на морската медия.
На 20-ти декември отбелязваме Игнажден. Днес празнуват всички, които носят имената - Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Игнат, Игната и Иго.
Православната църква почита свети Игнатий Богоносец е един от най-добрите ученици на свети апостол Йоан Богослов, наречен така, защото носел Бог в сърцето си. По време на управлението на император Траян, в началото на ІІ в., Игнатий бил откаран в Рим, където е хвърлен на дивите зверове и разкъсан от тях.
Игнажден е традиционен народен празник. Вярва се, че от този ден започват коледните и новогодишните празници. В народните поверия този ден се смята за начало на Мръсните дни (от Игнажден до Богоявление) и прехода от старата към новата година.
В някои области на България го наричат Нов ден. Другите названия на празника са Игнат и Млада година.
Според християнската традиция от този ден започват родилните мъки на Богородица. Това е периодът, през който младите и нераждали жени, наричани "мъченици", не работят, за да забременяват и раждат по-леко своите деца.
Според поверието, от това кой ще влезе пръв в къщата на Игнажден се гадае каква ще бъде следващата ви година. Който пристъпи пръв прага на дома, се нарича "полазник", домакинята му дава игнатово кравайче и той сяда начело на трапезата.
Рано сутринта на Игнажден жените наклаждат огъня, слагат гърне с вариво и приготвят тесто за хляб. От него омесват колаци за всеки член на семейството и един колак, който оставят за Бъдни вечер. Приготвят се и малки гевречета ("подкови"), поръсени със сусам.
На трапезата днес трябва да има боб, жито, ошав, орехи, варена царевица, зеле, лук, туршия от пипер, картофи с ориз, булгур, пита с мая, кравайчета.