Над 300 изпълнители на автентичен фолклор от Бургаска област ще представят региона тази година на XII Национален събор на народното творчество, който ще се проведе на 5, 6 и 7 август в местността "Войводенец" в Копривщица. Региона ще бъде представен от творчески колективи и индивидуални изпълнители от 7 общини – Бургас, Камено, Сунгурларе, Карнобат, Поморие, Созопол и Руен. Активно се включиха читалищата от общините, които участваха в различни регионални събори, като доказаха, че те продължават да събират и ревностно да пазят изворния фолклор. Със заповед на областния управител Стойко Танков бе определено регионално експертно жури. Фолклористи и етнолози от Института по етнология и фолклористика към БАН и Регионалния исторически музей-Бургас, председателят на Областния читалищен съвет и специалист от Областна администрация Бургас класираха на регионално ниво заявилите 23 читалища от областта желание да участват в Копривщица, съгласно Регламента на големия фестивал.
В Събора участие ще вземат над 10 000 изпълнители от цялата страна. Област Бургас ще се представи на 5 август (петък) от 14 часа, на 2-ра сцена с 4-часова програма. Амбицията на участниците е да се завърнат с възможно най-много призови отличия. Областните програми ще бъдат записани и съхранени в Златния фонд на БНТ и БНР.
Регионалната конкурсна програма включва индивидуални и групови изпълнения, които показват майсторство и представят обредни практики, песенни, инструментални, танцови, словесни и други форми на изразяване, свързани с традициите, като част от културното наследство и локалната идентичност. Кукери, възстановка на обичая "Жътва"“, Великденски игри, мегдански хора и др. са само малка част, с които творческите колективи от читалищата ще се представят в Копривщица. За първа година Бургаска област ще се представи и на модния подиум за традиционни носии, където ще бъде показана пищността на автентични костюми на преселници от село Малък Дервент (Софлийско, Гърция) и от с. Четал Тепе и Коджабунар (Мала Азия), сигменска и тракийска носия, жътварски и невестенски носии, кафтан носия и др.
Съборът е вписан през 2016 г. в списъка на ЮНЕСКО, като част от Световното нематериално културно наследство и се провежда от 1965 г. на всеки пет години в първите петък, събота и неделя на месец август в град Копривщица. Според организаторите – Министерството на културата и Община Копривщица, предстоящото издание на фестивала се очаква с изключителен интерес не само в страната, но и в чужбина.