Поморие празнува за 137-ми път свободата си
османско владичество. Годишнината събра представители на местната власт пред паметника на участниците в освобождението. Пред паметта на загиналите се поклониха заместник-председателят на Общинския съвет в града Неделчо Стайков, кметът на община Поморие Иван Алексиев, заместник-кметът Илия Джингов, представители на администрацията, граждани.
Победите на руската армия при Плевен, София и Шейново обръщат в паническо отстъпление османските сили, действащи на Балканския боен театър. Османското командване не е в състояние да даде отпор на настъпващите руски войски, които овладяват в този момент Южна България. В тила на русите остават да действат банди, съставени от башибозуци, черкези и дезертьори. Техните разбойнически действия не са пряка заплаха за руската армия, но са бедствие за мирното християнско население.
Именно при тази обстановка полковник Лермонтов (по-късно генерал-майор), командир на XIII-ти драгунски на Военния орден полк, със своите войници настъпва на юг, със задачата да овладее градовете по Южното Черноморие. На 6 февруари 1878 г. руските войски са посрещнати тържествено в Бургас. По заповед на полк. Лермонтов един малък отряд от драгуни влиза на 7 февруари в Анхиало. Османската администрация далеч преди пристигането на русите е напуснала града. На 8 февруари 1878 г. руският отряд достига и до Месемврия, но над населението остава да виси заплахата от разбойнически нападения. Бандите действат в селата около Анхиало и Месемврия, като съществува опасност да нападнат и градовете. В следващите дни руските сили влизат в малки сражения с черкези и башибозуци, но тези схватки са без значение за изхода на войната, тъй като тя вече е спечелена от русите.
Град Анхиало е освободен.