Православната църква отбелязва днес свети Дух. Празникът се чества в понеделник след Петдесетница, когато на петдесетия ден от Господното възкресение Дух свети слязъл над апостолите във вид на огнени езици и ги обдарил с благодатните дарове.
Днес църквата прославя Светата животворна троица - Бог - Отец, Бог - Син, Бог - Дух свети, които имат равно достойнство. Светият Дух не е създаден от Отца, не е сътворен, не е роден, но произлиза от Него. Тази Божествена тайна Православната църква не се решава да подложи на разсъждение, защото смята, че Господ открива на човека само толкова, колкото му е необходимо за неговото спасение и много тайни остават за нас зад непроницаема завеса.
Според Евангелието на Матей светият Дух обогатява човека с духовни дарове и плодове духовни, украсява човека и с многообразни добродетели, прави го дърво добро, плодоносно, създаващо добри плодове. Плодовете на Духа, по думите на апостол Павел, са: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милост, милосърдие, вярност, кротост, себеобуздание.
В представите на християнската вяра свети Дух дава живот на тварите и освещава човешките души и тела. Той се изобразява като гълъб в църковните стенописи и книги.
А в народните поверия се казва, че от този ден започва т. нар Русалска седмица, когато нечистите и зли сили излизат сред хората. Затова се провеждат различни обреди с цел да бъдат омилостивени и прогонени. Според поверие от Северна България, русалийките са душите на млади удавници, които прелитали отвъд Дунав във вид на бели и жълти пеперуди.
През тази седмица домовете трябва да бъдат украсени с цветя, пелин и орехова шума, за да се осигури плодородие, здраве и семейно благополучие през лятото, а злото да стои надалеч и да се предпазят хората от болести през лятото. Вярва се, че който се разболее, трудно ще оздравее. Жените днес не трябва да перат или предат. Забранено е и спането на открито, за да са здрави хората през летните месеци.
×