До 1 800 кг. от листно-стъблената маса на блатното кокиче може бъде събирана в защитена местност "Калината" в землището на несебърското село Кошарица. Заповедта е на министъра на околната среда и водите Нено Димов и е с дата 30-и април, и на основание чл. 115, ал. 1, т. 14 от Закона за биологичното разнообразие.
Във всички останали находища, контролирани от Регионалната инеспекция по околната среда и водите – Бургас се забранява ползването на блатно кокиче в защитените местности "Блатото" в землището на град Созопол, "Чаирите" в землището на село Горица, "Блатата" в землището на село Лозенец и находище в с. Присад.
В областите Бургас, Пловдив, Ямбол, Сливен, Хасково и Шумен има 16 находища на вида, за 15 от които през тази година е в сила забраната за ползване.
Надземната част на блатното кокиче съдържа алкалоида галантамин, който се използва като съставка на уникалния лекарствен препарат – нивалин. Той е открит от д-р Димитър Пасков през 1956 г. и се смята за едно от най-големите български научни постижения на 20 век.
В страната са описани 40 находища, в които до 1970 г. са се добивали до 15 т суровина, но през последните години запасите от вида намаляват рязко поради промените в климата. Затова всяка година министърът на околната среда и водите определя къде и колко може да се бере.
Към начина на събиране има строги изисквания – растението се изрязва на височина 5-7 см над земята, а 20-30% от площите трябва да се оставят непокътнати. Причината е, че от едно и също място може да се събират билки през една година, а при продължително засушаване - още по-рядко. Любопитно е също, че популациите по река Дунав не съдържат галантамин.
Санкцията за незаконно бране и търговия с кокичета е до 5 000 лева за физически лица и до 10 000 за юридически. Контролът се извършва от РИОСВ.