Заразените с COVID - 19 в САЩ официално са повече от 1,5 милиона. След Ню Йорк, Ню Джърси и Илинойс, щата Масачузетс е на четвърто място по брой заразени - почти 90 хиляди души. И докато в Европа на много места мислят как да се върнат към нормалния начин на живот, то зад Океана нещата не са съвсем така. В щата Масачузетс предпазните маски са задължителни, но от днес отварят заводи и предприятия, както и църкви. Щата търпи много икономически загуби и хиляди хора са загубили работата си.
Вече девет седмици "Черноморие" ви разказва за мерките, които се предприемат в останалите държави засегнати от коронавируса, благодарение на бургазлии, които живеят там.
Стела Уосън е родом от Бургас, но вече няколко години живее в САЩ, в градчето Челси. То се намира на левия бряг на река Мистик, срещу Бостън. Макар и Челси да се води град за местните то по скоро е предградие на Бостън. Стела разказва, че всеки ден на три места в Челси се раздават кашони с храни на бедните. Желаещите са много, а опашки от хора се извиват през няколко пресечки. Градчето е силно засегнато от вируса, защото населението е бедно и хората живеят на гъсто. "Населението на Челси е съставено от 66% латиноамериканци и 46% от населението не е родено в САЩ, а за 70% от хората в Челси английският език е втори", каза Стела.
Вече два месеца Стела излиза навън само за по 30 минути и то на бетонения двор зад сградата, в която живее. Веднъж седмично тя и семейството й си позволяват да отидат в някой парк, в който има по-малко хора. "Шофираме до някой друг град, защото Челси е много силно засегнат от вируса. В града парковете са пълни. Много хора не носят маски и не спазват 2 метра разстояние. Наложи се губернатора да ги направи задължителни и да наложи глоби, че хората малко да послушат", разказва бургазлийката.
Изследване на случаен принцип е показало, че всеки трети в градчето е с вируса или има антитела. Това е причината Стела и семейството й да отбягват града, в който живеят, дори пазаруват в друг град и ходят на разходки там.
Бизнесите в щата са затворени от средата на март, някои работят от вкъщи, но много хора са съкратени. "За много хора това извънредно положение не е чак такъв проблем. Те работят от вкъщи, но за други е голям проблем. Челси е много силно засегнат, защото мнозинството от жителите са имигранти от Централна и Южна Америка, които не могат да работят от вкъщи поради естеството на работата си. Те пътуват в автобуси, където евентуално се заразяват едни други. Други пък са уволнени и си седят вкъщи без никакви пари, но живеят по 10-15 човека в тристаен апартамент и ако един е болен, всички се разболяват. Всеки ден на три места в града се раздават кашони с храна по 500 - 1 500 кашона и опашките се извиват по три - четири улици по надолу. Хората не следват указанията за дистанция и чакат на опашки едни до други. И пак се говори, че няма достатъчно храна", разказва още Стела. Ако до преди месец предпазни маски липсваха, сега вече такива има за медиците и персонала в болниците. В Масачузетс училищата ще завършат учебната година дистанционно, а детските градини са затворени до края на юни. В университетите ще се учи дистанционно и лятото. По думите на Стела все повече се говори, че няма да има нормални класове до догодина. "Нещата няма да се оправят докато няма ваксина. Много страни работят по въпроса и вече тестват на хора. От нашия Щаб по коронавируса казаха, че най-рано януари се очаква ваксина за масова употреба", сподели бургазлийката.
На фона на това любопитното е, че според федералния закон и конституцията на САЩ, оръжейните магазини остават отворени.