Така ще спим с един час повече в неделя. СНимката е илюстративна

Така ще спим с един час повече в неделя. СНимката е илюстративна

Връщаме стрелките с един час назад тази неделя, 30-ти октомври, и преминаваме към зимното или астрономическото време. Това ще стане в 04.00 часа сутринта утре.

Астрономическото време прилагаме от октомври до март и затова се нарича още "зимно". Повече от 70 страни по света все още сменят стрелките. В България това се прави от 1979 г., а в останалата част от Европа - доста по отдавна, от 1916 г.

През последните 20 години зимното часово време в ЕС започва в последната неделя на октомври и завършва в последната на март.

Астрономическото часово време е въведено, за да се спестяват разходи за осветление, като се увеличи продължителността на използване на дневната светлина. Негов инициатор е Бенджамин Франклин. В писмо от 1784 г. до редактор на в. "Парижки журнал" американският политик предлага парижани да си лягат и да стават по-рано. Идеята прилага първо Германия по време на Първата световна война в периода 30 април-1 октомври 1916 г. Следва я Великобритания, която въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври същата година.