DSC_9130

DSC_9130

Йорданова: Пестим 400 млн. лв. от разходи за администрации

е икономист по образование. В момента е заместник-председател в Комисията по бюджет и финанси и член на Комисията за наблюдение на дейността на държавната комисия за енергийно и водно регулиране.

Парламентът прие на първо четене бюджета на страната за 2015 година.

- Г-жо Йорданова, как бюджетът за 2015 година ще донесе повече стабилност, след като има заложено увеличение на приходите само с 400 млн. лева повече в сравнение с 2014 г.?
- Ако сравним предложеният проектобюджет за 2015 г. с бюджета за текущата 2014 г., той безспорно е по-добър. В пъти по-добър. Защото е базиран на реална макробаза и демонстрира стабилност и сигурност. Това е изпълним бюджет. Не споделям упреците за подценена приходна част. При двойно забавяне на икономическия растеж (Европейската комисия дава още по-ниска прогноза за България, не 0,8% а 0,6%), да увеличиш приходите с 400 млн. лева спрямо т.г. не е малко.
- Каква сума от новия дълг е насочена за разплащане с клиентите на Корпоративна търговска банка?
- Спешният краткосрочен заем от 3.5 млрд. лева, който държавата изтегли от вътрешния пазар, т.нар. "мостово финансиране", заради банковите проблеми и който е със срок на връщане ноември т.г.
- Сумите на общините, които имаха депозити в КТБ кога ще бъдат възстановени в пълен размер?
- С решение на Министерски съвет остатъка от сумите ще бъде преведен на общините през февруари 2015г.
- Как ще бъдат отпимизирани разходите на администрациите?
- В разходната част е предвидено ограничаването на разходите за персонал без делегираните бюджети с 10 на сто в бюджетната сфера, което е свързано с преглед на административните структури и тяхното оптимизиране.
Това ограничение на размера на разходите за персонал не предполага намаляване на индивидуалните размери на заплатите. Ефектът от тази мярка ще спести около 400 милиона лева разходи за този показател.
- Какви ще бъдат единните правила за финансово управление на болниците?
- Одобряване на мерки и законодателни промени за оптимизиране на дейностите и подобряване на контрол върху разходите в системата на здравеопазването, ограничаване на разходите за здравноосигурителни плащания. Нетен ефект от тази мярка – 80 милиона, като в това число е предвидена отмяна на приетото от предходното правителство увеличение на основния пакет медицински дейности, чиито запазване би довело до ръст на разходите за здравноосигурителни плащания. 
Ограничаване включването на нови скъпо струващи медикаменти, ограничаване нарастването на обхвата на дейностите, които болниците могат да извършват по договор със Здравната каса. Въвеждане на единни правила за финансово управление на болниците, фиксиране на годишни обеми на дейности и средства, за които здравната каса заплаща на всяко лечебно заведение.
- Как ще бъдат стимулирани вътрешните инвестиции?
- Стабилността на средата и усещането за сигурност влияят върху поведението на всички икономически субекти и върху склонността им да произвеждат. Удовлетворението, спокойствието в икономиката и политическата стабилност са един от основните фактори за растеж. Затова нашата първа задача беше да започнем с максимално бързи стъпки да разрешим натрупалите се проблеми, да се опитаме да стимулираме вътрешните инвестиции и от там да допринесем за увеличаване на потенциала за растеж, а такъв има. През 2015 година ще продължи изпълнението на оперативни проекти насочени към генериране на заетост и доходи в регионите.