Фестивалът се провежда за първи път във Варна

Фестивалът се провежда за първи път във Варна

Фестивалът на документални филми за изкуство "Master of Art'2018" ще се проведе за първи път във Варна в периода - 12-30-и април във Фествален и конгресен център - Варна и Contemporary Space, Cinema Room на улица "Марко Балабанов" № 23.

Фестивалът ще бъде окрит на 12-и април в 20.00 часа във ФКЦ с прожекцията на "Да танцуваш с Бетовен" - Швейцария, Испания (2016) 79 минути, режисьор: Аранча Агире.

Пътешествие, проследяващо подготовката и усилната работа на балетистите и музикантите за уникален спектакъл в Токио, който Бежар прави по Деветата симфония на Бетховен. В спектакъла участват Балетът на Бежар, Токийският балет и Израелската филхармония. Прекрасна комбинация от танцови движения и различни чувства в четирите части на симфонията с абсолютна елегантност и сила.

Майсторско представяне на музика и танц, смайващо потапяне и уникален поглед към създаването на балет по Деветата симфония на Бетховен от "Бежар Бале Лозана". Танците по музиката на Бетховен ни разказват историята на произведението, предизвикателствата в тази мултикултурна постановка, репетициите с методичната и упорита работа на танцьорите, многопластовата сложност и вълнението от сътрудничеството между Балета на Бежар, Токийския балет и Израелската филхармония с диригент Зубин Мета в стремежа им да постигнат възхитителния резултат на едно от най-успешните и въздействащи събития в балета през XXI век.  

Между 12 и 30 април в София, Пловдив и Варна ще бъдат представени 77 заглавия от цял свят, 10 от които са български, обединени във "Master of Art Film Festival", посветен на големите имена в световното изкуство и култура. Фестивалът се провежда за трета поредна година и е единствен по рода си в Югоизточна Европа. Създател на фестивала е журналистът, режисьор и продуцент Найо Тицин.

Всички заглавия от програмата са премиерни за страната ни.

Сред тях са филми за творци като: Бярке Ингелс, Кент Нагано, Василий Кандински, Марк Шагал, Антоан Дьо Сент-Екзюпери, Жан Нувел, Лев Толстой, Салвадор Дали, Мария Калас, Мстислав Ростропович, Микеланджело, Чарли Чаплин, Карлос Саура, Оскар Кокошка, Етгар Керет, Кент Нагано, Иван Андонов, Петър Попйорданов-Чочо, Рем Колхаас, Аугуст Стринберг, Начо Дуато, Роберт Ван Хюлик, Антонио Сеги и много други.

Сред филмите във фестивала има носители на награда за най-добър документален филм на фестивала в Кан - "Лица, места" (2017), номинираният за "Оскар" за най-добър документален филм през 2017година  - "Животът като анимация" (2016), и други филми, селектирани по най-престижните кино фестивали като Венеция, Берлин, Сънданс, Торонто и др.

Целта на фестивала е да представя най-добрите документални филми в областта на музиката, танца и театъра, изобразителните изкуства, архитектурата, дизайна и литературата, както и рекламни арт продукции, създадени по света през последните години. Така фестивалът се стреми да приобщи максимално българската публика към съвременните световни тенденции в тези сфери.
Тазгодишното издание има още две нови категории: "Изкуство за деца" и "Кулинарно изкуство".

За първи път фестивалът ще се провежда едновременно в три града - София, Пловдив и Варна.
Цени на билети: 8 лева редовен билет, 6 лева за пенсионери, учащи и хора в неравностойно положение.

"Master pass" - поименен билет на цени от 32 лева и 24 лева за ученици и пенсионери за всички прожекции във фестивалната програма.
Местата на притежаващите "Master pass" не са запазени и е необходимо да се заявят най-късно 20 минути преди избраната прожекция.

Галерия