Фестивалът на документални филми за изкуство "Master of Art'2018" ще се проведе за първи път във Варна в периода - 12-30-и април във Фествален и конгресен център - Варна и Contemporary Space, Cinema Room на улица "Марко Балабанов" № 23.
Фестивалът ще бъде окрит на 12-и април в 20.00 часа във ФКЦ с прожекцията на "Да танцуваш с Бетовен" - Швейцария, Испания (2016) 79 минути, режисьор: Аранча Агире.
Пътешествие, проследяващо подготовката и усилната работа на балетистите и музикантите за уникален спектакъл в Токио, който Бежар прави по Деветата симфония на Бетховен. В спектакъла участват Балетът на Бежар, Токийският балет и Израелската филхармония. Прекрасна комбинация от танцови движения и различни чувства в четирите части на симфонията с абсолютна елегантност и сила.
Майсторско представяне на музика и танц, смайващо потапяне и уникален поглед към създаването на балет по Деветата симфония на Бетховен от "Бежар Бале Лозана". Танците по музиката на Бетховен ни разказват историята на произведението, предизвикателствата в тази мултикултурна постановка, репетициите с методичната и упорита работа на танцьорите, многопластовата сложност и вълнението от сътрудничеството между Балета на Бежар, Токийския балет и Израелската филхармония с диригент Зубин Мета в стремежа им да постигнат възхитителния резултат на едно от най-успешните и въздействащи събития в балета през XXI век.
Между 12 и 30 април в София, Пловдив и Варна ще бъдат представени 77 заглавия от цял свят, 10 от които са български, обединени във "Master of Art Film Festival", посветен на големите имена в световното изкуство и култура. Фестивалът се провежда за трета поредна година и е единствен по рода си в Югоизточна Европа. Създател на фестивала е журналистът, режисьор и продуцент Найо Тицин.
Всички заглавия от програмата са премиерни за страната ни.
Сред тях са филми за творци като: Бярке Ингелс, Кент Нагано, Василий Кандински, Марк Шагал, Антоан Дьо Сент-Екзюпери, Жан Нувел, Лев Толстой, Салвадор Дали, Мария Калас, Мстислав Ростропович, Микеланджело, Чарли Чаплин, Карлос Саура, Оскар Кокошка, Етгар Керет, Кент Нагано, Иван Андонов, Петър Попйорданов-Чочо, Рем Колхаас, Аугуст Стринберг, Начо Дуато, Роберт Ван Хюлик, Антонио Сеги и много други.
Сред филмите във фестивала има носители на награда за най-добър документален филм на фестивала в Кан - "Лица, места" (2017), номинираният за "Оскар" за най-добър документален филм през 2017година - "Животът като анимация" (2016), и други филми, селектирани по най-престижните кино фестивали като Венеция, Берлин, Сънданс, Торонто и др.
Целта на фестивала е да представя най-добрите документални филми в областта на музиката, танца и театъра, изобразителните изкуства, архитектурата, дизайна и литературата, както и рекламни арт продукции, създадени по света през последните години. Така фестивалът се стреми да приобщи максимално българската публика към съвременните световни тенденции в тези сфери.
Тазгодишното издание има още две нови категории: "Изкуство за деца" и "Кулинарно изкуство".
За първи път фестивалът ще се провежда едновременно в три града - София, Пловдив и Варна.
Цени на билети: 8 лева редовен билет, 6 лева за пенсионери, учащи и хора в неравностойно положение.
"Master pass" - поименен билет на цени от 32 лева и 24 лева за ученици и пенсионери за всички прожекции във фестивалната програма.
Местата на притежаващите "Master pass" не са запазени и е необходимо да се заявят най-късно 20 минути преди избраната прожекция.