Министър Димитров (вляво) и шефът на ВиК Ганчо Тенев подписаха договора. Снимки Черноморие-бг

Министър Димитров (вляво) и шефът на ВиК Ганчо Тенев подписаха договора. Снимки Черноморие-бг

324 566 жители на Бургас и региона ще бъдат бенефициенти на проекта на ВиК - "Интегриран воден проект за област Бургас". Проектът се финансира от оперативна програма "Околна среда 2014 - 2020 г.", като общата му стойност е приблизително 459 милиона лева, а отпуснатите безвъзмездно средства са близо 323 милиона лева.

Договорът между министерството на околната среда и водите и ВиК дружеството бе подписан на официална церемония в Бургас. "Това е най-големият проект в България. Извоювали са го министри преди мен", каза министърът на околната среда и водите Емил Димитров, който сложи подпис под документа заедно с директора на ВиК Ганчо Тенев. На подписването присъстваха Атанаска Николова - зам.-министър на околната среда и водите, Ивелина Василева - председател на Комисията по околна среда и води в парламента, кметовете на общините, които са бенифициенти по проекта - на Бургас - Димитър Николов, на Царево - Георги Лапчев, на Средец - Иван Жабов, на Созопол - Тихомир Янакиев, на Поморие - Иван Алексиев, на Малко Търново - Илиян Янчев, на Приморско - Димитър Германов и други.

Проектът предвижда реконструкция, рехабилитация на съществуващата ВиК инфраструктура и изграждане на нови системи и съоръжения в тринадесет агломерации с над 10 000 екв. ж. - Бургас, Несебър, Поморие, Созопол, Приморско, Обзор, Айтос, Карнобат, Царево, Китен, Черноморец, Сарафово и Лозенец, част от обособената територия, обслужвана от ВиК - Бургас.

Проектът предвижда реконструкция на 158 км водопроводна и 22 км канализационна мрежа, както и изграждане на близо 7 км водопроводна и 73 км канализационна мрежа. Ще бъде изградена 1 нова пречиствателна станция за отпадъчни води, а други 3 ще бъдат реконструирани. Предвидена е и реконструкция на 2 бр. пречиствателни станции за питейни води. Допълнителният брой еквивалент жители с достъп до подобрено пречистване на отпадъчните води след проекта, както и общият товар на замърсяване, който се събира и третира в пълно съответствие с приложимото законодателство в следствие на проекта, ще бъде 324 566 екв. ж., а жителите с подобрено водоснабдяване ще бъдат 279 011.

Целта на проекта е изграждане на инфраструктура, чрез която ще се постигне съответствие с националното и европейското законодателство в областта на питейните води, отвеждането и пречистването на отпадъчните води и повишаване на ефективността на системите и съоръженията, както и постигане на съответствие с Националната стратегия за управление и развитие на водния сектор в Република България и Стратегия "Европа 2020" на ЕС за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж чрез мерки за изграждане на ВиК инфраструктура.

Галерия