Нивата на Порой и Ахелой също са паднали. В Порой няма наличен полезем обем вода за ползване. Снимка Архив Черноморие-бг
Повече от три години бавят реализацията на проектите за язовирите "Порой" и "Ахелой", за да станат питейни и водата в тях да се използва от домакинствата в Бургас и областта.
Идеята за промяната на предназначението им и свързването им с деривация "Камчия" бе лансирана в края на 2020 година от тогавашния министър на околната среда и водите Емил Димитров, след като областите Бургас и Варна, които се захранват от язовир "Камчия", бяха изправени пред риск от воден режим.
Преди това трябваше да бъде изграден спешно 11-километров довеждащ водопровод, за да не остане Бургас без вода. Новата бе обявена от министър Димитров на 1-ви декември 2020 година в морския град.
Спешно изграждат 11-километров водопровод, за да не остане Бургас без вода
На 1-ви февруари 2021 година нещата се промениха, след като природата "се намеси". Тогава, заради проливните дъждове от средата на януари 2021 и падналия сняг в края на същия месец, обемът на Камчия се увеличи. "Проектът ще бъде реализиран по нормалния начин като се спазва Закона за обществените поръчки", обяви на 1-ви февруари министърът на околната среда и водите Емил Димитров.
"За да бъде реализиран проекта, трябва да бъдат обявени няколко обществени поръчки. Някои от тях вече са факт", каза в отговор на въпрос на "Черноморие" Ганчо Тенев - тогава изпълнителен директор на ВиК - Бургас. Обществени поръчки ще има за ремонт на язовирните стени, за водоземните кули, за чистене на наносите, за осветлението, за ремонт на пътя, за изграждане на водопровода, за изграждане на помпени станции. По проект трябва да има две пречиствателни станции и три помпени станции. "До края на лятото (на 2021 г. б.а.) проектът трябва да бъде завършен", каза още Ганчо Тенев.
Целта на проекта е да докара вода от двата язовира в Порой и Ахелой до Камчия, за да бъде използвана тя за битови нужни, когато обемът в Камчия е силно намалял.
Язовирите в Порой и Ахелой ще станат питейни до края на лятото
Три години по-късно проектът не е завършен. Област Бургас отново е изправена пред опасността от воден режим.
Към 20-ти ноември наличният обем вода на Камчия е 104,737 млн.м3 или 44,85% от общия обем на язовира, който възлиза на 233,550 млн.м3. Наличният полезем обем на Камчия е 28,737 млн.м3 или 18,24% от полезния обем.
Наличният обем на Порой е 1,739 млн.м3 или 3,85% от общия обем на язовира, който възлиза на 45,200 млн.м3. Наличният полезем обем на Порой е 0,000 млн.м3, което напрактика означава, че такъв към днешна дата няма.
Положението с Ахелой е малко по-различно. Наличният обем на Ахелой е 3,229 млн.м3 или 26,15% от общия обем на язовира, който възлиза на 12,350 млн.м3. Наличният полезем обем на Ахелой е 2,429 млн.м3 или 21,03% от полезния обем.
При тези данни служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова обяви, че средства за реализацията на проекта ще има и областта няма да изпадне във водна криза. "Трябва да се вземат краткосрочни мерки, за да се избегне криза през 2025 година. Това означава да се направи основен ремонт на ВиК инфраструктурата, включване на двата язовира към деривация "Камчия" и завършване на ремонта на пречиствателната станция "Ясна поляна" през 2025 година", уточни министър Коритарова. Очакванията за включването на Порой и Ахелой към Камчия да бъде направено в следващите 1 - 2 години. Предстои изпълнението на устройствени процедури и изграждане на довеждащи водопроводи.
"Язовир "Порой" се използва предимно за напояване, но целта е да служи и за водоснабдяване. Цялостният ремонт се финансира етапно, средства са осигурени за ремонтните дейности, които се изпълняват в момента", обясни Виолета Коритарова. "Тук съм, за да обмислим варианти за осигуряване на средства за довършването на ремонта и включването му към деривация "Камчия", защото не можем да прави компромис с водоподаването на цялата област", заяви министърът. По-малко време изисква ремонтът на съоръженията на язовир "Ахелой", който е бил ползван за водоснабдяване.
"Започва работа по процедурите за изграждане на пречиствателна станция за питейни води към язовир "Ахелой". Финансирането ще бъде осигурено от държавата, а очакването е тя да бъде завършена в рамките на една година. По този начин водата от язовира ще се включи във водоснабдителната система на Бургас и ще обезпечи населението и туристическия бранш", каза още министър Коритарова на среща с кметовете от област Бургас.