Агенцията за социално подпомагане (АСП) ще работи активно за разширяване на предоставянето на приемна грижа на национално ниво през новата 2024 г. чрез проект BG05SFPR002-2.006 „Повишаване на капацитета на служителите на Агенцията за социално подпомагане във връзка с модернизирането на системите за социална закрила" - Компонент 1 по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 година.
Новият проект допълва и развива предходния „Приеми ме 2015“, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ и ще допринесе за продължаващо разширяване на приемната грижа на национално ниво и за развитието ѝ по децентрализиран начин.
"Приемната грижа остава важна част от нашата политика по закрила на детето. Осигуряването на безопасна среда за децата в нужда е ключов елемент от нашата стратегия за подпомагане на техния бъдещ успех и благополучие", коментира д-р Надя Танева, изпълнителен директор на АСП.
Първият етап на проекта стартира на 01.01.2024 г. за общините, предоставящи дейности по проекта „Приеми ме 2015“, или които имат действащи приемни семейства с доставчици дирекциите „Социално подпомагане“, като ще обхване 1515 настанени деца.
Целта на настоящата операция е усъвършенстване и разширяване на обхвата на приемната грижа посредством продължаване на предоставянето ѝ на местно ниво като алтернативна форма за отглеждане на деца в риск в семейна среда. Тя поставя специален фокус върху развитието на специализирана приемна грижа за деца с увреждания, деца - жертви на насилие или трафик и деца - непридружени бежанци.
Основен приоритет е изработването на устойчива и дълготрайна визия за бъдещето на приемната грижа на национално ниво, в което ще участват представители на държавните институции, местната власт и гражданското общество.
Утвърдените и сега действащи в рамките на проект „Приеми ме 2015" областни екипи по приемна грижа, както и приемни семейства ще продължат участието си в новия проект. От началото на следващата година е заложено увеличение на основното брутно възнаграждение на членовете на областните екипи, както и на приемните родители след повишаване на минималната работна заплата.
Важен аспект е, че разходите на общините за изпълнение на дейностите са допустими от 01 януари 2024 г., с което се цели да се постигне плавен преход между двата проекта по отношение на приемната грижа.
Така се гарантира непрекъснатост на дейностите и защита на интересите на настанените деца, недопускане на възможност за прекратяване на настаняването, потвърдено от съда за тези деца и попадането им обратно в социални услуги.
Проектът продължава да бъде приоритет за Министерството на труда и социалната политика, за Агенцията за социално подпомагане и за всички участващи общини, които полагат допълнителни усилия за гарантиране на здравето, образованието и социалното включване на всяко дете.
В случай на въпроси, можете да се свържете с отдел „Анализ, планиране и прогнозиране“ в АСП на тел.: 02/935 05 34.