Атанас Зафиров (третият отляво надясно) даде брифинг с част от лидерите на партиите, които влязоха в БСП - Обединена левица. Снимка БСП
"Спряхме разпада в ляво. Трендът е обърнат, посоката е различна", Такъв извод от резултатите на парламентарните избори направи и.ф. председател на БСП и председател на коалиция "БСП - Обединена левица" Атанас Зафиров на пресконференция на ръководството на лявото обединение.
Той посочи, че левицата е подобрила своето представяне в сравнение с последните избори през месец юни, има по-висок процент на доверие от българските граждани и по-голяма парламентарна група. "Успяхме да привлечем 33 000 гласа повече, а преизчислено през процента на празпилените гласове за левицата от последните парламентарни избори - това са 55 000 нови гласоподаватели", каза Зафиров. Той обърна внимание, че в София "БСП - Обединена левица" е увеличила сумарната си подкрепа с над 8 000 гласа, в 5 избирателни района коалицията има ръст с над 2 000 гласа, в 4 – над 1 500. „Тези числа оборват тезата, че смяната на ръководството на БСП по някакъв начин ще навреди на нашия резултат”, подчерта той.
"В парламента има достатъчно десни партии, нека предложат своята визия за развитието на държавата. Нека видим какви конфигурации предлага мандатоносителят, но ултиматумът, който беше поставен - "или ми подкрепяте програмата, или нищо няма да се случи", не предвещава добър ход на какъвто и да е тип разговори. Десните партии да не бягат от отговорност, а да поемат отговорност за управлението на държавата", коментира Зафиров за възможностите за съставяне на правителство. "Ние сме лявата коалиция и не мърдаме на сантиметър от нашите послания", добави той. По думите му условието на "БСП - Обединена левица" за подкрепа са да бъде припозната лявата алтернатива за развитието на държавата и приоритетите на левицата в енергетиката, борбата с корупцията и демографската криза, социалната политика и мира.
"Нашите усилия ще бъдат изцяло насочени към съставянето на правителство, както винаги сме го правили. Ние сме разумната и диалогичната сила в този парламент", увери Зафиров, който призова бъдещите разговори да бъдат водени по реални политики. "Аз съм оптимист и се надявам, че този парламент най-накрая ще излъчи смислено управление, защото това е желанието на българските граждани", допълни Зафиров.
Председателят на "Изправи се, България" Мая Манолова постави въпроса за безпрецедентно високите нива на купен, контролиран и принудителен вот. "Това е безпрецедентна ситуация, която беше наблюдавана от МВР с широко затворени очи. Въпросът ми към министъра на вътрешните работи е: къде отказът му да съобщи кои партии са купували гласове преди и по време на изборите, намира законова опора? На кой законов текст се опира неговото нежелание да съобщи чии бяха купувачите на гласове и по този начин да създаде впечатление у българските граждани, че видите ли всички партии са участвали в този отвратителен процес?", попита тя.
Манолова обърна внимание и на увеличената избирателна активност спрямо предходните избори. "Искам да благодаря на българските избиратели и на тези 500 000 души, които излязоха да гласуват, въпреки внушенията, че всичко е предрешено и няма смисъл да се гласува. За нас това е израз на съпротива и на осъзнатост, че всеки независим глас, даден по съвест и от сърце, убива един купен или контролиран глас. Надежда има", каза Мая Манова.
По думите на председателя на "АБВ" Румен Петков кампанията и кандидатите на "БСП - Обединена левица" са били подложени на агресия от бившия председател на БСП Корнелия Нинова и кръга около нея, която необяснимо защо е била гарантирана медийно. "Поздравявам ръководството на БСП и всички наши партньори, че не се поддадохме на провокацията и проведохме една добра и традиционна кампания със срещи лице в лице с хората", каза Петков.