Бургас ще има свой Морски археологически музей, научи сайт "Черноморие". Новината за музея дойде след проведената среща на кмета на Бургас Димитър Николов с проф. Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт и музей към БАН. "Бургас е морски град и е крайно време да се направи музей, в който да се покажат археологическите морски находки, открити през годините", допълни Вагалински. Идеята възниква след разговор с екипа на "Black Sea МAP".
През 2015 г. стартира един от най-големите проекти за морска археология, организирана досега. На 19-и септевмри екипът от световно известни учени и специалисти се завърна от своя трети и последен сезон на теренни проучвания, за да разкрие тайните на Черно море. От проучванията в Черно море са разкрити са 69 добре запазени останки от корабокрушения и с това се помага да се напише историята на традициите в мореплаването за период обхващаш повече от 2 500 години, сподели водещият археолог на проекта проф. Джон Адамс от университета в Саутхамптън.
С информацията събрана от тригодишни период на проекта ще се попълнят празнините в историята на корабплаването в света. Проучванията показват, че Черно море е богато на такива артефакти. Доказват го и откритията на учените. Само преди 2 дни на устието на река Ропотамо са открити глинени съдове, предмети, лапи, датиращи от I-II век преди Христа.
Останките от 69-е корабокрушенията бяха открити в хода на проучванията на "Black Sea MAP" посредством най-новите роботизирани лазерни сканиращи, акустични технологии, с които е оборудван кораба. Запазен корпус на кораб от римско време, също е една от новите находки на учените. Те твърдят, че тя е най-ценната находка за 2017 г.
"Никога досега не сме виждали нещо подобно. Самата история се разгръщаше пред нас. Корабите лежат на стотици или хиляди метри дълбочина с все още стоящи мачти, товари с пълни амфори и корабно оборудване", поясни д-р Крум Бъчваров от университета в Кънектикът. Той допълни, че българските колеги с нищо не са отстъпили на другите участници в проекта. Защото това е съвместен проект, припомни още той.
Над 18 милиона паунда струва реализацията на проекта. Той включва 4 години проучвания, 80 дни в открито море и 30 дни подводна еспедиция. Предвижда се да бъде готов и документалния филм, проследяващ работата на учените по проекта. Лентата ще бъде излъчена през 2018 година.