Зам. министърът на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на Управляващия орган на ОПРР Нина Стоименова (вляво) разгледа новата сграда на библиотеката. Снимка Черноморие-бг

Зам. министърът на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на Управляващия орган на ОПРР Нина Стоименова (вляво) разгледа новата сграда на библиотеката. Снимка Черноморие-бг

"Интерактивната библиотека е един от проектите, които разплатих и подписах като встъпването ми като зам. министър и първият обект, който посещавам в качеството ми на ръководител на управляващия орган. Идеята за нещо ново, която въвлича местната управа да зададе един тон, в който да привлече знанието, новото, модерното, изкуството и интерактивното на едно място и да го представи по такъв начин на обществото, въвличайки го в социална, икономическа и подрастваща среда, е едно от най-важните неща за мен. Аз съм част от сертифициращия орган и съм тръгнала като експерт от първия ден от присъединяването на републиката ни и до тук съм извървяла всяка една стъпка", каза зам. министърът на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на Управляващия орган на ОПРР Нина Стоименова, която днес бе на посещение в новата сграда, в която се помещава Регионална библиотека "Пейо Яворов" и Центъра за съвременно изкуство.

"Благодарение на всички експерти, на вашата общинска и областна управа, ние сме стигнали до тук и в момента имаме един изключително модерен нов обект – тази интерактивна библиотека. Тук съм, защото първите които проявиха интерес към този обект – Европейска инвестиционна банка, дойдоха и ме помолиха в качеството ми на главен директор на Управляващия орган да дам изявление, за да видят всички в Европа как се прави за първи път в България изключително успешен проект, в който се комбинира безвъзмездна финансова помощ и съответно финансов механизъм. Това е изключително важно за страната ни, защото в период 2021 – 2027 ще се изисква от нас все повече и повече да въвличаме кредитни ресурси във връзка с това, че не може всичко да бъде безвъзмездна помощ, независимо от бюджета", допълни зам.-министърът.

Тя посети сградата заедно с областния управител Мария Нейкова и кмета на Бургас Димитър Николов. На обиколката бяха и зам.-кметът по европейски политики в Община Бургас Весна Балтина и зам.-кметът по строителство Чанка Коралска.

"Моите адмирации към г-н Николов, който в качеството си на кмет е инициаторът Общината да бъде участник и да даде своя принос и да съфинансира този изключително ценен и интересен за нас обект. В рамките на тези над 9,5 млн. лева, които са инвестирани тук, над 5 600 000 лева са по линията на кредитния ресурс, т.е. - с финасов инструмент. Останалите над 3 млн. лева са безвъзмездна помощ. Общината е вложила над 300 000 лева, за да има Бургас това", допълни зам.-министър Стоименова.

"Проектът даде възможност в помещенията да се включи и Националната художествена академия. Вече се обучават младите студенти по графика и печатна дейност. Те също се чувстват комфортно, защото базата, която им предоставихме, е перфектна. Мисля, че такива добри примери трябва да се дават. Когато парите отиват за нещо, което е градивно и полезно и перспективно, тогава и управляващите органи, и бенефициентите, а и жителите усещат удовлетвореност и смисъла на това европейско финансиране. Бургазлии имаха повече възможност да усетят този тип финансиране чрез проекти, свързани с градската среда. Но не само бордюри, градинки, спортни и детски площадки са важни. Важни са и такива проекти, които да се дават като пример, че са възможни", каза от своя страна кметът на Бургас Димитър Николов.

Центърът е изграден по проект "Реконструкция и преустройство на съществуваща сграда в културно-образователен център (музей) за съвременно изкуство и библиотека" по приоритетна ос 1 "Устойчиво и интегрирано градско развитие" на Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020.

На площ от над 6 хил.кв.м. в центъра са обособени зони за деца, подрастващи и възрастни с баланс върху възможностите за образование, култура, изкуство, игра и отмора. Предвидени са помещения за експозиционни площи, детски отдел и интерактивна зала, зала за образователни курсове и зона за детско творчество.

В рамките на проекта са доставени ново обзавеждане и оборудване за всички зали, читални и кабинети.

Иновативни нововъведения като Z Space стена с образователни модули, пясъчна кутия по физическа география, образователно-игрови център, радват най-малките читатели и посетители.

Проектът на община Бургас е част от Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Бургас. Общото финансиране по проекта е 9.94 млн. лева, от които кредитен ресурс от Фонд за устойчиви градове в размер на 5 964 811 лева, включващ 59%, съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие по ОПРР, предоставено чрез Фонд на фондовете и безвъзмездна финансова помощ от Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 г. в размер на 3 646 100 лева, както и собствено принос на община Бургас.