През 2026 година пътниците ще изминават разстоянието до самолетите пеша, не както е в момента чрез трансфер с автобус. Снимки Архив Черноморие и авторът
Бургаското летище ще разполага със собствен фотоволтаичен парк, който ще се простира на площ от 20 000 кв. м. и ще гарантира енергийната му независимост. Откриването му е планирано за май 2025 година. Той е част от проекта за устойчивот на летището, разработен от концесионера "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД. Той предвижда още обособяване на т.нар. "Gate garden" (Градината на гейтовете). "Целта е да върнем зеленото. Затова планираме и външна градина на площ от 2000 кв.м. с обособен бар, площадка за игра за децата и гейтове, на които да се чекира багажа", каза д-р Франк Кванте - главен изпълнителен директор на "Фрапорт". Той представи проекта на конференцията "Устойчив туризъм в България: предизвикателства и перспективи", която се провежда днес в зала "Георги Баев" на културен център "Морско казино". Тя се организира от българското представителство на фондация "Конрад Аденауер" съвместно с Община Бургас.
Проектът на концесионера предвижда през 2026 година туристите, които кацат и излитат с полети от и до летищата в Бургас и Варна, да не ползват автобуси, за да стигнат до самолета, а да изминават разстоянието пеша. Разрешителните за това вече са дадени и идеята ще стане факт след малко повече от година. По този начин ще се намалят емисиите на въглероден диоксид, твърдят от фирмата концесионер на двете летища и ще се създадат нови преживявания на пътуващите.
"Тази година доведохме 100 мениджъри от компании в Германия, за да им покажем условията за туризъм. Догодина ще доведем 200 мениджъри. Само по този начин те могат да се уверят на място в туристическия продукт, който продават", каза още д-р Франк Кванте. По думите му има голям потенциал за туризъм от страна на Близкия Изток. Причината авиокомпании от тази част на света да не летят до нашите летища е тежката процедура за получаване на виза за влизане в България. "Издаването на виза трябва да се дигитализира. Визите трябва да станат бързи, лесни и достъпни", допълни още Кванте.