Вицешампионите за миналия сезон постигнаха впечатляваща голова разлика

С пълен актив от победи отборът на "Черноморец" – деца до 13 г., спечели квалификационния турнир в група "Б" на зона "Изток". В бургаския басейн в Меден рудник ватерполистите на треньора Светозар Владков не срещнаха никакви трудности и с лекота преодоляха съперниците в групата. Вицешампионите за миналия сезон постигнаха впечатляваща голова разлика от 43:7 и с 9 точки заеха първото място.

В последния решаващ двубой за определяне на лидера "Черноморец" победи с 9:2 "„Аква Спорт", за когото остана второто място. В останалите срещу "акулите" разбиха "Дръзки" с 21:0 и съгражданите си от "Нептун" с 13:5. Момчетата на треньорите в бургаския клуб - Антон Панговски и Валентин Мартинов, заеха третото място. Те завършиха с актив от 3 точки след две загуби и една победа с 15:1 срещу "Дръзки" (Вн), който остана последен в групата с нулев актив.

В първите два квалификационни кръга по водна топка за деца U13, отборите са разпределени по географски принцип в две географски зони – "Изток" и "Запад", като всяка една включва по две групи. В източната зона, в група "А" са варненските отбори на "Комодор", "Черно море" и "КПС Варна". В регион "Запад" играят тимовете на "Локомотив-Н.Н", ЦСКА, "Славия", "Левски", ЦДНА-2013, "Ботев 2000", КВТ "Ботев".

След изиграване на първия квалификационен турнир се разменят местата на отборите, класирали се на 2 и 4 място в двете групи и се изиграва вторият квалификационен турнир. След което в зависимост от броя на точките се извършва класиране в съответната зона.

Първите четири отбора от двете зони оформят финална осмица, която играе два турнира. Първият турнир (третия от Държавното първенство) в осмицата се изиграват срещи между всички отбори по системата "всеки срещу всеки". Вторият турнир (четвърти от ДП) в осмицата се провежда като първа четворка и втора четворка играят по системата "всеки срещу всеки". Класирането от 1 до 8 място се извършва по точките получени в четвъртия турнир.

Останалите отбори от двете зони образуват втора група която играе един турнир по системата "всеки срещу всеки". Класирането след 8 място се извършва по точките получен в третия турнир.

Резултати от квалификацията в Бургас: "Черноморец" – "Дръзки" 21:0, "Аква Спорт" – "Нептун" 12:8, "Черноморец" – "Нептун" 13:5, "Аква Спорт" – "Дръзки" 18:1, "Черноморец" – "Аква Спорт" 9:2, "Нептун" – "Дръзки" 15:1.

Класиране: 1. "Черноморец" – 9 т. (43-7); 2. "Аква Спорт" – 6 т. (32-18); 3. "Нептун" – 3 т. (28-26); "Дръзки" 0 т. (2-54).

Съставът на "Черноморец": Диан Матаров, Самуел Караджиян, Йосиф Караджиян, Кристиан Илиев, Мартин Иванов, Александър Китенов, Константин Колев, Мартин Вангелов, Калин Узунов, Кристиян Стойков, Антоний Христов, Виктор Тарашев, Даниел Чеботарев.