3D макетите на морските бозайници привличат най-вече децата. Снимки Лина Главинова

3D макетите на морските бозайници привличат най-вече децата. Снимки Лина Главинова

Делфини плуват в Природонаучния музей в Бургас. 3D макети на бозайниците са сред новите експонати на обновения музей, който отвори врати след двегодишен ремонт. Той бе обновен със средства по програма "Красива България".
"Днес отново сме в любимия музей на децата, но този път той е обновен и допълнен с нови витрини, експонати и предизвикателства, насочени към посетителите. В цял свят музеите са визитните картички на всеки град пред жителите и гостите му. Затова и Община Бургас веднага откликна на Регионалния исторически музей и помогна да се реализира проектът за основен ремонт на сградата - паметник на културата, която е дом на природонаучната експозиция. Поздравявам служителите на музея, които извършиха голяма част от обновителните дейности на витрините и помещенията", сподели заместник-кметът на Община Бургас Йорданка Ананиева.
Фасадата на сградата и всички декоративни елементи по нея са възстановени и пребоядисани. Извършена е цялостна подмяна на покрива, дренаж за защита на сградата от подпочвени води, подменена е цялостната ел. инсталация и старото осветление с енергоспестяващо. Изградена е нова пожароизвестителна инсталация за максимално предпазване на културните ценности, съхранявани във фондовете на музея. На външните стени е поставена топлоизолация, а остарялата дограма е подменена с нова.
Веднага след официалното откриване гостите разгледаха обновените витрини и експонатите в музея. Една от изненадите за малки и големи е новата витрина, която още от вратата привлича погледа на посетителите. В нея са разположени 3D експонати в реален размер на четирите вида бозайници, които се срещат в Черно море - афалата, муткура, черноморския делфин и тюлена.
В приземния етаж на музея може да се види още диорама (умален макет на реално съществуваща местност), която показва нагледно как се образуват и нарастват минералите и кристалите под земята. Тя е изградена с калцитните друзи (кристали, сраснали в единия край в обща основа и оформени само откъм другия край), които са намирани в затворените вече Бургаски медни мини.
Експонатите са допълнени от четири интерактивни тъч скрийн (сензорни) екрани, които предоставят на посетителите възможност да получат допълнителни изображения и интересна информация за тях.

Музейните витрини са обновени като са съобразени с всички съвременни изисквания за по-добро съхранение на експонатите и тяхното представяне. Експозицията е допълнена с нови изображения и двуезични текстове.
Сградата на улица "Константин Фотинов" 30 е построена през 1896 година за семейството на бургаския доктор Куцодимитрос. Обособена е за нуждите на Природонаучния музей през 1985 година, когато е обявена за недвижима културна ценност от местно значение.

Галерия