На събранието, инициирано от свещеник Стелиян Кунев (вляво) дойде и Агатополският епископ Иеротей - викарий на Сливенския митрополит Йоаникий. Снимки Авторът
Храмът "Свети Пимен Зографски" в Крайморие стана обект на дрязги между живеещи в бургаския квартал. Два часа продължи събранието, инициирано от протойерей д-р Стелиян Кунев по повод "хвърлени" в групата на квартала във фейсбук неоснователни обвинения, намеци и претенции. Скандалът избухна наскоро, когато няколко жители на Крайморие инициираха подписка срещу свещеник Стелиян, заради освобождаването на един от клисарите в храма. По неофициална информация подписката били подкрепена от 150 души. Никой обаче не може да докаже дали бройката на хората, които са се подписали е действителна, тъй като в нея има само имена и подписи, без ЕГН-та, удостоверяващи, че подписалият се е действителна личност. Инициаторите на подписката направили събрание, за което уведомили свещениа, не в телефонен разговор, а чрез пост в групата на Крайморие. Така напрежението ескалира и се стигна до събранието в сградата на кметството, организирано от свещеник Стелиян Кунев. Целта му бе да се чуят всички мнения по казуса и да се даде отговор на въпросите, в това число и от хората, чиито имена са забъркани в скандала.
В събранието участваха Аготополският епископ Иеротей - викарий на Сливенския митрополит Йоаникий, Мария Генчева - главен експерт в Крайморие, членовете на Църковното настоятелство. В залата, освен някои от инициаторите на подписката, присъстваха и жители на квартала, както и общинският председател на ГЕРБ Бургас Андрей Рунчев, общинският съветник от ГЕРБ Пеньо Мечков.
В началото на срещата свещеник Стелиян Кунев прочете поздравителен адрес от името на кмета на Община Бургас Димитър Николов по повод 10 години от създаването на Неделното училище към храм "Свети Пимен Зографски", които се навършват тази година и 12 години от освещаване на храма. Писмо изпрати и Пепа Ангелова - директор на Центъра на професионално личностно развитие, в което бяха упоменати инициативите, които са реализирани съвместно със свещеник Стелиян Кунев и часовете, които води там презвитела Калина Кунева. Тя ръководи и напълно безвъзмездно вече 10 години занятията в Неделното училище към храма в Крайморие.
"Това е един от най-бързо построените храмове, в който водим пълноценен и духовен живот. Отнасям се с дълбоко уважение и искрена благодарност за всеки лев и блага дума от всеки", каза свещеник Стелиян Кунев. Той подчерта, че от самото начало нито ден не е бил касиер, а всички средства, които са били събрани за построяването на храма са постъпили по банковата сметка, по коята са правени и разплащанията към строителите съ знанието и действията на настоятелите. Уточнението се наложи, тъй като някои отправиха чрез групата на Крайморие неоснователни обвинения, че едва ли не свещеникът се разпорежда сам с парите на храма. От изнесената информация и показаните документи стана ясно, че за построяването на храма от живеещите малко над 700 жители в Крайморие средства са дарили 250 души и те са на обща стойност 10 465 лева. Основната сума за построяването в размер на 140 000 лева е осигурена от бюджета на Община Бургас и дарители, сред които Божидар Димитров - 20 000 лева, Валери Симеонов - 10 000 лева, Ники Филипов - 5 000 лева и други.
Благодарение на настояването на свещеник Стелиян Кунев храмът е отворен за миряни шест дни в седмицата. Това дава възможност на много хора, не само местни, но и приходящи, и туристи да влизат и да палят свещички, да се помолят, да купят икона или книга с православна и богослужебна литература. В резултат на това оборотът на храма е 14 000 лева, а са продадени 100 кг. свещи.
Данните, които бяха изнесени обаче бяха подминати с лека ръка от някои от присъстващите на събранието, които бяха дошли основно, за да изразят своето недоволство от работата на свещеника. "За 12 години 2 пъти съм ходил на Великден в църквата и вие не можахте да обикаляте в полунощ, а го правите час по-рано", изрази възмущението си Георги Христов. Реакцията на думите му не закъсня от хора, които редовно посещават неделните служби в храма и не са виждали свои съкварталец там. От обяснението, което бе дадено на Георги Христов става ясно, че свещеникът няма как да поздрави миряните с "Христос Воскресе" точно в полунощ, защото отговаря за още няколко храма в региона и е невъзможно да бъде по едно и също време на няколко места едновременно. Тъй като свещениците недостигат няма възможност да се извършва всеки път литургия в църквите в малките населени места и в кварталите. От думите на някои присъстващи на събранието обаче стана ясно, че свещеник Стелиян Кунев прави всичко възможно в събота и неделя да е в храма, за да служи.
Инициаторите на подписката поискаха обяснение и защо една от жените (Зоя Христова), които продават свещи в храма е освободена. Стана ясно още, че една от жените е напуснала сама настоятелството. Та изрази и своето уважение към свещеник Стелиян Кунев, но отправи упреци си към настоятелството за това, че с действията си са я накарали да напусне. С решение на Църковното настоятелство от 11-ти ноември 2022 година е освободена Зоя Христова от длъжността клисар поради здравословни причини. Жената е имала четири счупени ребра и по време на работа в храма е имало инцидент с нея, заради което се е наложило да бъде извикана Бърза помощ. Това били и мотивите тя да бъде освободена. На събранието дори стана ясно, че тя е ударила свой съкварталец в храма, след като са се спречкали двамата. А дъщеря й стана да я защити и заяви, че според нея майка й е била неправомерно освободена, защото е здрава и годна да работи.
Агатополският епископ Иеротей призове миряните да изкажат мнението си или да го напишат в писмо до Сливенската митрополия. Той призова и хората взаимно да си простят.
На финала на събранието се чуха и гласовете на крайморци, които редовно ходят в храма, участват в църковния живот и не са съгласни с обвиненията, които техните съкварталци отправят към свещеник Стелиян Кунев, към настоятелството и живота в храма. Те дори призоваха, вместо да се карат помежду си, да се обединят и всеки да сподели какво може да даде за храма - доброволен труд, средства, дарение. Думите им обаче не бяха чути от най-гръмогласните на събранието, които бяха дошли само, за да се изкажат и да отправят упреци без да искат да чуят изреченото от отстрещната страна, в това число и казаното от техните съкварталци.