На този ден се е родил Божият син

На този ден се е родил Божият син

Християните по цял свят се поздравят днес с Рождество Христово. Празникът е своеобразно продължение на Бъдни вечер. На този ден християните честват рождението на Сина Божий Иисус Христос.

Според Евангелието Христос се ражда в пещера в град Витлеем. В момента на рождеството в небето пламва необикновена светлина и ангел възвестява, че на света е дошъл Спасителят. Витлеемските пастири са първите хора, които се покланят на Бога-Син. Почитат го и трима източни царе, доведени на мястото от изгрялата над небето звезда. Следвайки обичаите на времето, царете подаряват злато, ливан и смирна.

На празника цялото семейството се събира на трапезата, а децата очакват Дядо Коледа да им остави подаръци под елхата.

Приготвят се обредна прясна пита, баница с месо или сирене, печен черен дроб, пастърма, зеле с кървавица, свинско с праз, печена кокошка, свинско изпържено на хапки. 

Коледа се празнува три дни. На първия ден всички Христовци и Христини честват именния си ден, а на третия, който е в чест на свети първомъченик архидякон Стефан, празнуват и тези, които носят неговото име.

Народната традиция е свързана с обичая коледуване

Основни участници са момци в предженитбена възраст. Подготовката им започва от Игнажден. Тогава разучават коледните песни, създават се коледарските групи, определя се водачът на групата, който е по-възрастен и женен.

Облечените празнично коледари са с накичени с китки калпаци, а в ръцете си носят "шарени тояги".

Времето за коледуване е строго определено от традицията – от полунощ до изгрев-слънце на Коледа.

В народните представи тогава се появяват караконджоли, вампири, таласъми и др. свръхестествени същества. Коледарите със своите песни имат силата да ги прогонят.

Днес имен ден празнуват всички с имената Радостин, Радостина, Христалина, Христо, Христи, Христин, Христина, Христофор.