Дамите представиха традиционни украински ястия, които бяха приготвили специално за събитието. Снимки Авторът
"Това е семейна рецепта. Майка ми и баба ми правеха този кекс. Това е вкусът на детството му", сподели пред репортер на "Черноморие" Ирина Василева. Тя нарича десертът лвовски кекс по името на нейния роден град Лвов, който се намира в Западна Украйна. Ирина е една от украинките, които участваха в събитието "Ден на украинската кухня", което се проведе в двора на Етнографската експозиция на Регионалния исторически музей в Бургас. С него се слага началото на новата инициатива на РИМ - "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура".
През следващите месеци близки и далечни страни, които имат свои посолства в София, ще споделят своето традиционно нематериално културно наследство в областта на кулинарията в Етнокухнята на музея. Кулинарните демонстрации ще бъдат съпътствани с различни тематични изложби, концерти, представления, изложения и други изяви. Тези събития се организират в партньорство с Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България.
"Ден на украинската кухня" бе открит от посланикът на Украйна в Република България Нейно Превъзходителство г-жа Олеся Илашчук и от почетният консул на Украйна в Бургас г-н Димитър Караненов. В официалната част участваха и областният управител Мария Нейкова, зам.-кметът по образование в Община Бургас Михаил Ненов и зам.-кметът по бюджет и финанси в Община Бургас Станимир Апостолов. Официалните гости бяха поздравени от домакина - Милен Николов - директор на РИМ - Бургас.
След официалното начало дошлите на събитието имаха уникалната възможност да опитат типични ястия от украинската кухня. Сред тях бе и борш с пампушки. Той се приготвя от месо по избор - пилешко, телешко, свинско, фасул, прясно зеле, червено цвекло и картофи. През 2022 г. украинският борш (боршч) е официално признат от централата на ЮНЕСКО за част от световното нематериално културно наследство.
Бургазлии имаха възможността да видят и как се правят вареники със солен пълнеж (виж видеото по-долу). Варениките са правят от тесто, оформят се като полумесеци, а вътре се слага пължен по избор - солен или сладък, след което се варят във вряща вода.
Дамите украинки бяха приготвили и пампушки - мини питчици, които се изпичат на фурна, гречаники - наподобяват кюфтета, но се приготвят от кайма и елда, тертяники - мини палачинки от кайма, както и типичното маково руло.
Кексът на Ирина Василева впечатли всички, които успяха да го опитат. Тя не скри рецептата и даде ценни насоки как се приготвя. "Много е важно как се изпича. Тавата се слага в предварително загрята фурна на 175 градуса и се пече между 50 минути и 1 час, като се проверява с клечка дали се е изпекъл отвътре", разказа Ирина на перфектен български език. Любовта я довежда в България през 1986 година. Съпругът й е бургазлия, въпреки това семейството живее в София. По време на пандемията обаче вземат решение и се местят в Бургас, където живеят сега.
А ето и рецептата на Ирина за кекса от нейното детство:
Необходими продукти
4 яйца
1 ч. ч. кристална захар
125 грама краве масло
2 ч. ч. брашно
500 грама сушени плодове по избор в това число и стафиди
150 гр. счупени орехи
1 пакетче бакпулвер
По желание за допълнителен аромат може да се сложи ванилия, както и 1 - 2 с. л. коняк. Готовата смес се изсипва в намазнена форма за кекс и се пече. Отгоре се поръсва с пудра захар!