Утрешният 1-ви май е първият официален почивен ден през май. Снимката е илюстративна

Утрешният 1-ви май е първият официален почивен ден през май. Снимката е илюстративна

Още три доипълнителни почивни дни ще има през месец май. И трите са официални празници според Кодекса на труда. Това са 1-ви май (Ден на труда), 6-ти май (Гергьовден) и 24-ти май (Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност).

Според Кодекса на труда за работата на официални празници работодателят дължи минимум двойно увеличение, припомнят от пресцентъра на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ГИТ), цитирани от БТА. Ако положеният труд в тези дни е и извънреден, той също се заплаща със 100% увеличение.

За работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време, трудът,

положен по време на официални празници, както и в почивни и неприсъствени дни, винаги е и извънреден. Извънредният труд се възлага задължително със заповед на работодателя, с която работниците трябва да бъдат запознати най-малко 24 часа преди началото на полагането му, посочват от ГИТ.

За работещите по график, при сумирано изчисляване на работното време, работата на официален празник не е извънреден труд и тяхната надница следва да бъде увеличена само със 100%.

За разлика от Великден, за честването на който и четирите дни са определени като празнични, при останалите празници е регламентирано, че ако съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени. 

Неприсъствен ще бъде 8-ми май 2023 г. (понеделник), тъй като празничният 6-ти май е в събота. При работа в неприсъствен ден, както и в почивен, с увеличение се заплаща единствено извънредният труд, и то със 75%.

Инспекцията по труда обръща внимание, че в Кодекса на труда са определени минималното увеличение на възнаграждението

при работа в празнични и почивни дни. Законодателството не ограничава желанието на работодателя да определи по-висок процент на увеличението. Такъв може да бъде регламентиран и в индивидуалните или в колективните трудови договори. 

За да защитят своите трудови права в най-пълна степен Инспекцията по труда съветва работниците и служителите да разполагат с писмени доказателства, че са полагали труд в празничните и неприсъствените дни, каквито са заповедта за възлагане на извънреден труд или поименният график. 

В началото на февруари ГИТ обявиха, че са констатирали за година общо 191 200 нарушения на трудовото законодателство.

Нарушенията по заплащането на труда остават най-честите от всички, свързани с изпълнението на трудовите правоотношения – 21 701, съобщиха тогава от ГИТ.