Родният визуален артист Калоян Илиев - Кокимото ще има своя морски дебют в рамките на второто издание на "Порт Прим Арт Фест". Той ще открие своята изложба "SeaEscape" или "Морско бягство от действителността" на 11-ти октомври в зала "Христо Фотев" на културен център "Морско казино" - Бургас. Работата върху тази впечатляваща серия картини продължава от над 8 години. Включва над 30 произведения с морска тематика, създадени върху автентични карти на Хидрографската служба на Британското адмиралтейство. Някога ненужните навигационни помощници, днес са произведения на изкуството. Някои от картините са специално създадени за "Порт Прим Арт Фест" и това ще бъде първото им показване пред публика.
"Порт Прим Арт Фест" е фестивалът на изкуствата на Бургас, чийто патрон тази година е аткрисата Татяна Лолова. В дните от 8 до 13 октомври форумът ще събере в морския град творци от различни артистични направления и техните творения. Инициатор, организатор и спонсор на фестивала е отворилият врати през 1959 година гранд хотел и СПА "Приморец" с любезното съдействие на Община Бургас.
Кокимото създава чрез различни техники и изходни материали картини, инсталации, пластики и всичко, което иска да направи. В тях, той вплита проблематиката на времето и наболелите глобални проблеми, типични за него. Точните години и векове не са ограничение, нито пък културните различия. Сред творбите му можете да откриете цяла тематична серия, посветена на яйцата с изненада, които някога извикваха радост в очите на всяко дете, но бяха достъпни за малцина. "Kokimoto SURPRISE" е проектът му, които показва цветната, пъстра, грабваща погледа на тълпите консуматори култура на т.нар. "низше изкуство" - това на рекламите, телевизията, опаковките и комиксите.
"La Vie en rose" или "Животът в розово" е серията, която Кокимото създава в Париж. Тя е своеобразен паралел между животът у нас и във френската столица. "Където и да се намираме обаче" - казва Калоян - "всичко е в главите ни". "Maneki Neko Kokimoto" или „Махащата котка Кокимото“ е линията творби, посветени на един необичаен за нашите географски ширини герой: японската махаща котка, която е символ на късмет и благополучие в своята родина (вече и по света). Тя е въплъщение на сантимента на Кокимото - явен и от избрания от него творчески псевдоним - към страната на изгряващото слънце. Казва, че иска да направи голяма самостоятелна изложба именно някъде в Азия.
Калоян Илиев - който още от малък, обичал комикси, Kinder Surprise и разбира се - скритите в тях играчки. С времето, тази обич прераснала в колекционерство - но това е друга част от настоящата история. Преди да дойде нейният ред, трябва да кажем, че роденият във Варна бъдещ популярен - с над 30 самостоятелни и участник в над 300 общи изложби – творец, завършил специалност "Графика" в художествения факултет на ВТУ, последвана от специализация в Академията по изящни изкуства в Лодз, Полша. Още тогава, историята му започнала да се подрежда, той я улавял, влагал в нея материали от хобитата си - именно играчките от най-популярното шоколадово яйце в света, изрезки от комикси, списанията "Бурда", които щедро давали модни съвети на дамите от едно друго време и какво ли още не - и създавал своето си изкуство. Тези смели колажи от привидно несъчетаеми различни неща, били впечатляващи (и все още са). Това разбира се, не останало незабелязано. Логично, той и творбите му стигнали до Япония, Южна Корея, Индия, Полша, Чехия, Великобритания, Румъния, Македония, Италия, Испания, Турция, Белгия, Армения, Дания, Бразилия, Канада и още редица държави на няколко континента. Там, на различни изложби през тях преминала многобройна публика. "Колкото и да са различни културите на страните, в които съм излагал различни свои неща, толкова еднаква е публиката, която ги харесва. Това са хора, които се вълнуват от същите неща като мен. В този смисъл, мога да кажа, че съм интернационален артист", казва Калоян Илиев.