"Ще подкрепим проекта за бюджет на община Бургас при две условия - да бъде увеличен с 500 000 лева бюджета на програмата "Моят град, моят квартал, моята улица" и да бъдат променени критериите за кандидатстване по нея", това обяви на нарочна пресконференция общинският съветник Живко Табаков. На брифинга участваха колегите му от листата на "Левицата", както и съветниците от "МИР" и "Граждани за общината". Трите формации, зад които стоят основно граждански обединения, създадоха втората по численост група в местния парламент. Тя се състои от седем съветници и в момента неин председател е Иван Ненков, който не можа да присъства на срещата с медиите по обективни причини.
Докладната с проектобюджета за 2024 година ще бъде разгледана на сесия, която е насрочена за 14-ти февруари. Дневният ред съдържа 42 точки, в това число докладната на кмета Димитър Николов за бюджета и четири питания на съветници.
"Ще бъдем добър коректив на администрацията. Ние не се подчиняваме на партийни повели, а постовете в групата ще са на ротационен принцип", каза Бенчо Бенчев ("Граждани за общината").
"Ще подкрепим бюджета под условие. Имахме две срещи с администрацията и с кмета Димитър Николов. Бяхме представили нашите 80 предложения за развитието на общината през следващите четири години, които са включени в т.нар. пътна карта. Над 30 наши предложения са включени в проекта за бюджет. Отделно имаме входирани две докладни записки за утрешната сесия, тъй като са оперативни. За да подкрепим докладната записка с проекта за бюджет обаче, трябва да бъдат приети нашите предложения - да бъде увеличен с 500 000 лева бюджета на програмата "Моят град, моят квартал, моята улица", който сега е планиран да бъде 2 800 000 лева. От страна на администрацията имат готовност за това увеличение. Ние обаче искаме тези пари да не бъдат самоцелни, а да се променят критериите, по които да кандидатстват жителите на общината, за да бъде облагородено пространството около мястото, където живеят", каза Живко Табаков ("Левицата").
Целта на промяната на критериите на програмата е да се даде възможност и на жителите на общината от крайните квартали и съставните селища да могат да кандидатстват по нея. В момента това напрактика не може да стане, защото касае живеещите в централна градска част и комплексите, където преобладават блоковете и има създадени сдружения на собствениците на жилища. Такива в кварталите и съставните селища по закон не могат да съществуват, защото там хората живеят основно в къщи. Изключения правят няколкото блока в квартал "Долно Езерово".
"Желанието ни е да се променят целевите групи, които могат да се ползват от програмата, защото в съставните селища и кварталите няма режим на етажна собственост, което автоматично отнема правото на хората там да кандидатстват. Трябва да се промени и другият критерий за допустимост. В момента в района на блоковете в Долно Езерово, например, хората не могат да подадат документи, защото има концентрирано незаконно строителство около тях - става въпрос за незаконни гаражи и постройки. Трябва да се намери подход, за да бъдат приложими критериите за всички", уточни Мариета Тимнева - Рохова ("МИР").
"Има нагласа за работа в тази посока. Ще видим как ще реагират от администрацията. Ако се премине към промяна на критериите, новите ще бъдат приети не по-рано от началото на май", допълни Живко Табаков.