В храм Света Богородица плащаницата бе вдигната високо, за да минат миряните под нея. Снимки Черноморие-бг

В храм Света Богородица плащаницата бе вдигната високо, за да минат миряните под нея. Снимки Черноморие-бг

Малцина бургазлии прекрачиха днес праговете на храмовете, за да се поклонят пред плащаницата. Днес е Разпети петък - най-тъжният ден от Страстната седмица, денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да стане изкупителна жертва за греховете на човечеството. На Велики петък Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък, а входът се пази от охрана.

На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат дванадесет откъса от Евангелието, които разказват за страстите (от църковнославянски - страданията) на Исус Христос. По време на богослужението вярващите държат в ръце запалени свещи, символ на величието на Спасителя по време на страданията му и духовното бодърстване на християните. Неслучайно именно в този ден от Страстната седмица постът е особено строг - църквата повелява да не се яде и да не се пие нищо, дори вода.

В наши дни плащаницата обикновено се поставя на маса и православните християни минават под нея. За църковния ритуал това действие има стойност на поклон пред гроба Господен, а за народната традиция - на надежда за здраве.

Тази година, заради опасността от разпространение на коронавируса в страната, поклонението пред плащаницата става без да се докосва и целува - само с прекръстване и поклон.

В катедралния храм "Св. св. Кирил и Методий" плащаницата бе поставена за поклонение в средата и бе оградена, за да няма досег до нея. В храм "Света Богородица" тя бе поставена върху опъната шатра, за да могат миряните да минат под нея.

Вечерта се извършва Опелото Христово, на което се съпреживява смъртта му.

Галерия