Държавата вече предоставя безплатни учебници на всички ученици от I до XII клас. Снимката е илюстративна

Държавата вече предоставя безплатни учебници на всички ученици от I до XII клас. Снимката е илюстративна

Малки книжари са изправени пред фалит, заради въвеждането на безплатните учебници. С решение на правителството от началото на годината всички учебници и помагала от VIII до XII клас станаха безплатни от учебната 2024/2025 година. Досега такива получаваха учениците от I до VII клас. Така от тази есен безплатни учебници и учебни комплекти по общообразователните предмети получиха всички ученици от I до XII клас.Средствата за тях са осигурени от бюджета на съответните министерства.

Това решение обаче се отразява негативно на малките книжари, които продават нови и вече употребявани учебници. Досега тези книжари изкупуваха вече използваните учебници и ги продаваха на родителите, които имат ученици от VIII до XII клас. След като и тези учебници и помагала станаха безплатни, търсенето и предлагането сред книжарите рязско намаля. Безплатните учебници рефлектират, не само върху тях, но и върху цялото общество. "Напрактика решението се отразява и на цената на учебниците, която скочи с 1,5 пъти, заради това, че държавата обяви поръчката за издаването им. Да не забравяме, че тези средства излизат от джобовете на данъкоплатците", коментираха представители на книжарите в Бургас.

Три са големите издателства в страната, които издават учебници - "Просвета", което държи най-големия пазарен дял, "Клет" и "Булвест". С тяхното лого излизат от печат поръчаните от държавата учебници и учебни помагала.

Докато държавните средства за издаване на учебници расте, десетина малки книжари в Бургас са на прага да обявят фалит и да прекратят дейността си, която ги изхранва от години.

Според хора от бранша, действията на правителството не са целесъобразни. Извън общообразователните учебници, за издаването на които държавата плаща, остават учебниците по специалните предмети и по профилираните предмети, които и сега учениците от XI и XII клас си купуват. Причината е, че пари за издаване на учебници по тези предмети не са предвидени от правителството, защото са значително по-малко в сравнение със средствата за общообразователните предмети. "В не малка част от професионалните гимназии и до днес учат от учебници, издадени преди 30 години. Редно беше държавата да помисли в тази посока, ако държи да помогне на бюджета на семействата, които имат ученици от VIII до XII клас. Защото не малък брой ученици и сега купуват учебници по философия, по английски език, по гражданско образование, тъй като са избрали този профил в XI и XII клас, но нови учебници по специалните предмети няма", обясняват книжарите. Защото всички префесионални гимназии в страната страдат от липса на учебници по специалните предмети, защото такива не са издавани от години.