Изложбата - базар ще бъде открита за посещение четири дни

Изложбата - базар ще бъде открита за посещение четири дни

"Старите майстори - традиции и занаяти от извора" е мотото на изложбата - базар, която ще бъде открита в Етнографския музей в Созопол навръх Деня на Съединението на Княжество България и Източна Румелия - 6-ти септември. Тя ще бъде открита в 11.00 часа в четвъртък, а ще може да бъде посетена в дните от 6-ти до 9-ти септември включително от 11.00 до 19.00 часа.

Автори, фирми и творчески обединения ще имат възможност да презентират, демонстрират и предложат дизайнерски, ръчно изработени и уникални произведения в широкия спектър на българските занаяти и иновативни техники.

На чаша вино, посетителите ще могат да се насладят на старите занаяти и сами ще се включат в изработването на различни предмети под вещото ръководство на майсторите.

Изкуството на дърворезбата ще бъде демонстрирано на място от Тина Ружина, която посвещава живота си на един изключително труден, но блогороден занаят. Дърворезбите й са като приказка, която омагьосва всеки, който се е докоснал до нейното творчество. Един вековен народен знаят, който Тина Ружина превръща в изкуство, а произведенията й пленяват с красота, изтънченост и оригинална орнаментика.

Магията на кожата и красотата на коженият филигран ще демонстрират в Етнографския музей потомствените занаятчии от Варна - Миглена и Диян Фотеви - брат и сестра. Филигранната декорация и орнаментика в аксесоарите им е фолклорната нишка, която свързва традициите със съвременното и модерното. 

Вдъхновена от морето Жана  Шаркова ще представи жителите и гостите на Созопол изящното изкуство на декрации с миди, раковини и съвършенни морски мозайки.

Изкуството, родено от любовта на авторката Надя Красимирова към вълната се претворява в красиви аксесоари и накити от вълна, чрез техниката от народните занаяти плъстене и филц.

Две млади авторки и талантливи дизайнерки ще провокират фантазията на всеки посетител в Етнографския музей със своите изящни и нестандартни произведения. Стефана Радуилова създава своите дръвкулки като реверанс към старите занаяти и модерното звучене на бижутата на градския човек. Ади ще представи и ще покаже как с корк и много фантазия могат да се изработят великолепни дамски бижута.

Тъкачеството пък вдъхновява Милена Кючукова и Галя Николова, които ще демонстрират тънкостите на народния занаят и ще представят красиви и уникални свои произведения.

С изящество и стил ще  впечатлят ръчно изработени бижута за хора, които ценят различното, които са уверени в себе си, които са свободни от комплекси и стереотипи, и избират свободата да бъдат себе си.

Етнографският музей в Созопол е най- подходящото място за среща с българските народни занаяти. В красивия и автентичен двор на възрожденска къща посетителитеи ще преживеят вълнуващи моменти.