Очаквам поетапно възстановяване на полетната програма от наши основни туристически пазари, каза министър Ангелкова. Снимка Министерство на туризма
На "Летище Бургас" очакват първите чартърни полети на 26-ти юни с туристи от Амстердам, другите ще са от различни градове в Германия. На 27-ми юни следват полети на чартирани от немските туроператори - "Туи" и "Дер туристик". Във Варна първите полети ще са отново от Германия, но на 29-ти юни. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова на брифинг преди старта на активния летен сезон от 1-ви юли в България.
Към този момент планираните полети на морските ни летища до края на септември са около 10 600 в Бургас и 6400 – във Варна. България първа отвори границите си без карантина за чужди туристи на 1-ви юни, а от 15-ти юни държавите с достъп са вече 34. "Не сме спирали комуникацията с моите колеги министри и водещите туроператори, които работят с пазар България, и очаквам поетапно възстановяване на полетната програма от наши основни туристически пазари", каза министърът. Позитивно се приема сред партньорите ни антикризисната мярка за субсидиране с 35 евро на всяка седалка в чартърите. Това дава възможност с чартъри с туристи за здравен, балнео- и СПА туризъм да удължим сезона до края на октомври. Очаква се в средата на юли да се потвърдят полетите и за октомври", каза още Ангелкова.
Вече са проведени предварителните срещи с всички контролни органи и местните власти, които да гарантират безопасно пребиваване на туристите в новата ситуация. "Апелирам към всеки представител на сектора да положи максимални усилия в работата си. Важно е да се спазват законите, защото всяко неправомерно действие води до накърняване имиджа на страната. Контролът ще е безкомпромисен", предупреди министърът.
"Бих искала да бъдем положителни въпреки необичайно тежката ситуация. Миналата година имахме добър сезон и заради това акцентирам на полетите. Трудно е да се прави сравнение. Факт е, че има спад на полетите на летищата, а в началото на януари очаквахме 10 на сто ръст в сектора. Хотелите, които ще отворят за сезона, засега са около 60-70% по информация на бизнеса в Слънчев бряг и Златни пясъци, но ситуацията е динамична", подчерта министърът. Друг важен момент, върху който тя обърна внимание, е епидемичната обстановка в съответните държави, с която трябва да се съобразяваме при приема на туристите им и посочи за пример един от важните ни пазари Русия.
"В туризма все пак има раздвижване и това показват и данните на ЕСТИ. От 22 май до днес над 91 000 туристи са пренощували в местата за настаняване, като от тях 93% са българи", съобщи още министър Ангелкова. Ведомството не е спирало да работи по антикризисната рекламна кампания за България. Първите прояви стартираха в края на април в социалните мрежи и други канали. Реализира се кампания за съседните държави, Германия, Вишеградската четворка и др. за една година. Важен акцент са и балнео- и СПА услугите. Отделна кампания за страната ни се води по линия на подписаното споразумение с германските здравни каси. "Надяваме се, че тези контакти ще подпомогнат силно чартърната програма през октомври с туристи за здравен и балнеотуризъм. По всички целеви пазари от понеделник стартират интегрираните ни кампании. Фокус в кампанията е, че България е една от държавите с най-слабо разпространение на COVID-19 и това се отчита от международната общност. Страната ни получи и вече може да използва Safe Travels stamp, приемайки здравните и хигиенни протоколи на Световния съвет за пътувания и туризъм WTTC. Тази инициатива дава възможност в световен мащаб да се идентифицират дестинациите със засилени стандарти за безопасно пътуване", акцентира министърът.
За туризма ще бъдат насочени и 50 млн. лева за привличане на безработни, регистрирани в бюрата по труда Така работодателите ще бъдат подпомагани допълнително. Ще заработи и грантова схема за средни предприятия в сектора с конкретна помощ от 30 хил. до 100 хил. лева за по-бързо преодоляване на кризата.