Остров "Света Анастасия" вече ще посреща туристи, които ще плават със собствени или наети от тях малки плавателни съдове. Това става възможно, след като бе изграден новия кей. Строителните дейности по изграждането и оборудването на съоръжението изцяло са завършени. Предстои да бъде издаден акт 16 за въвеждане в експлоатация.
"Това е важен проект за Бургас и с него продължаваме изпълнението на стратегията ни за развитие на туризма в региона. Остров "Света Анастасия" е сред най-популярните дестинации по нашето Черноморие. Освен него, ние продължаваме да развиваме и други обекти, като лодкостоянките в Рибарското селище и Крайморие, както и новия Културно исторически комплекс "Ченгене скеле". Така едновременно съхраняваме старите традиции на региона и подпомагаме развитието на морското дело", поясни кметът на Бургас Димитър Николов.
Новият кей е с дължина 40 метра и на него може да акостират както туристическите корабчета, така и посетители със собствени малки яхти и лодки. В близост до кея има поставен понтон за спиране на джетове, които са особено популярни за разходки в залива.
Реализирането на проекта ще подобри чувствително потенциала на острова да посреща нарастващия всяка година поток от туристи, ще осигури възможност да се провеждат повече събития както от културния календар на Община Бургас, така и от частен характер.
Кеят разполага с водоснабдяване, електрическо оборудване и навигационни елементи, които ще обезпечат неговото самостоятелно функциониране.
Съществуващият малък пристан на остров "Света Анастасия" също е реконструиран. Той е удължен с 5 метра в южна посока, което го прави много по-функционален за приемането на плавателни съдове.
Строителните дейности бяха извършени с помощта на 100-тонен плаващ кран, оборудван при предвидените насипни и частично изкопни работи с грайфер, самоходни и несамоходни шалани, малки лодки, водолазен катер и водолазна група. Работният процес премина при специална организация, за да не се пречи на потока от туристи, които през лятото посещаваха острова.
Изграждането на новия кей и реконструкцията на съществуващия ще осигури по-голяма защита при бурно море и ще възпрепятства процесите на ерозия на острова.
Строителните дейности са извършени в рамките на проект "Силата на водата. Подкрепа за повишаване потенциала на община Бургас като конкурентоспособна туристическа дестинация", финансиран от Оперативна програма "Региони в растеж 2014 – 2020 г.", Фонд за устойчиви градове, Община Бургас.