Античните гробове тази година са богати на стъкло, сред които дебелостенни съдове с интересна релефна и гравирана украса, с разнообразни форми. Снимки НАР Деултум
Откриха 15 монети от VI в. при разкопките на Деултум. Тази година се проучва най-ранния римски некропол на колония Деултум. Некрополът попада в територията на частна фирма, която се намира в село Дебелт, които финансира разкопките. Екипът с научни ръководители Красимира Костова, директор на ОИМ - Средец и доц. д-р Иво Чолаков от НАИМ при БАН, се състои от младите археолози на НАР "Деултум - Дебелт" - Добрина Харбалиева и Емил Дакашев; антропологическите изследвания са на доц. д-р Виктория Русева.
Разкрити над 100 гроба предимно от края на I в. до първата половина на III в. след Христа, но некрополът се е използвал и в средните векове, потвърдено от находките. Античните гробове тази година са богати на стъкло, сред които дебелостенни съдове с интересна релефна и гравирана украса, с разнообразни форми, които след реставрация ще разнообразят колекцията на музея. Открити са стригила, златни обеци, монети, сребърни предмети. Предстои анализ на находките.
Интересна е колективна находка от 15 монети, повечето от които са от VI в. Вероятно са били в малка кесия, изпусната или заровена и може да се свърже с нашествието на авари и славяни от кр. на VI в., довело до унищожаването на града.