Пежман Варгаи: В "Братскул" осигуряваме европейско образование на децата
и недвимите имоти.
През 2010 година открива първото частно училище в Бургас – "Братскул". Получава лиценз от Министерството на образованието,младежта и науката на 27-ми юли 2011 година.
"Това е най-важният ми проект от всички, които досега съм започвал. Никога през живота си не съм губил праи, сега губя, но това не ме отказва, дори напротив – амбицира ме. Искам да създам нещо за хората на Бургас", споделя Варгаи.
- Г-н Варгаи, тази година "Братскул" предлага лятно училище за децата на изключително изгодна цена от 250 лева. С какви занимания и уроци ще привлечете родителите, за да се възползват от офертата?
- Нашата градина предлага приятна обстановка, атмосфера напомняща домашната, прекрасна голяма градина, която малко детски градини могат да си позволят и където децата играят на чист въздух. Приемът при нас е ограничен – максимум 15 деца във всяка възрастова група. Програмата е разнообразна. Децата идват с желание, защото знаят, че автобуса, който ги взема сутрин от дома им е техният автобус, в градината те имат своята масичка, своето легло, своите приятели, с които общуват.
Както целодневната, така и полудневната форма на обучение в нашата градина е от изключителна полза за развитието на вашето дете.
- Инвестирахте значителна сума, за да отворите първата английска частна градина "Братскул" в село Братово. Защо? Какво ви мотивира да го направите?
- В изграждането и оборудването на детската градина инвестирах над 1 млн. лева. Но не може да говорим за инвестиция, защото това, което правя не е вложение, чрез което да се възвръщат средства. Ако исках да инвестирам, щях да го направя като построя частна болница например или да се насоча към инвестиции в туризма. Всеки собственик на здравно заведение може да сключи договор със Здравната каса и да получава средства за лечението на своите пациенти. Аз реших да направя нещо по-добро – да вложа средства в бъдещото – в децата. За да им осигуря едно европейско образование, което ще ги направи конкурентно способни в цял свят. Богатството на България са хората.
- Имате идея освен градината, да отворите и училище? На какъв етап е този проект?
- Плановете ни бяха освен детска градина, да имаме и училище. Все още не сме се отказали от тази идея, но държавата не само, че не ни помага, а ни пречи чрез различни бюрократични спънки.
Не може да си вложил 1 млн. лева, за да направиш нова сграда, да спазиш всички изисквания и накрая да се толерират само държавните училища, където нищо не се променя с години или се променя твърде бавно.
Министерството на образованието иска от нас да покрием всички критерии, като не става въпрос за покриване на минималните изисквания, на които трябва да отговаря едно учебно заведение – стандарти за обучение, условия за възпитание, хранене, а ни затруднява с бюрокрация и не отпуска нито лев за нашите деца, които се обучават тук. Редно би било субсидията, която се отделя да следва детето, независимо къде учи то – в частно или в държавно училище или детска градина. С това се съгласи и министърът на образованието, но засега средства в бюджета за обучението в частни учебни заведение няма.
- Как избирате хората, които се обучават и възпитават децата в "Братскул"?
- В "Братскул" работят квалифицирани възпитатели и ние се гордеем с техния професионализъм и всеотдайност. Те са специалисти с нужното обучение и стаж, натрупан в детски градини. Те планират заниманията взависимост от възрастта на децата и съобразно специфичните изисквания на образователния модел, защото повечето са двуезични.
Поддържаме разнообразие и гъвкавост в педагогическия подход при работата с децата. Насърчаваме творческия професионализъм на преподавателите и тяхното желание да следят за нови идеи и практики, които да прилагат в обучението. Учителите ни са от различни култури, но са отдадени на работата си и насърчават любопитството и жаждата за знания на децата, които посещават "Братскул".
- В момента се водят дебати около промените в Закона за образованието. Има предложения и частните учебни заведения, каквото е вашето, да получават средства от бюджета. Директорите на държавните и общинските градини, училища и университети не са съгласни с това. Какво е вашено мнение?
- Ако ние предлагаме по-добри условия, нека родителите да доведат детето си при нас. Ако държавните детски градини са по-добри, нека да отидат там. Това, според мен, е начинът на реформа в сферата на образованието. И в други страни държавата заплаща за определен набор от знания, които всяко дете трябва да получи в съответната възраст, в която е. Всичко над това е надграждане и грижа на родителите, които са заинтересовани за възпитанието и развитието на техните деца.
Години наред образованието на децата в България е било приоритет на родителите. Пример за това има и в литературата Ви като романа на Иван Вазов "Под игото" – всички гледат, какво са научили техните деца и дали учителят си е заслужил заплатата и мястото.
Нациите, инвестиращи в образованието години напред, ще имат преимущество един ден пред тези, които не го правят. Дори във времена на криза като сегашната, правителството на Великобритания не съкращава от бюджета за образование, напротив. А там, където се правят опити за това, следват масови протести от страна на хората.
- Ако промените в закона бъдат приети и получите субсидия, това ще се отрази ли на цените на таксите, които се плащат в момента?
- Ако получим държавна субсидия, ще дадем шанс на повече родители да осигурят най-доброто за децата си. Методиката, която се прилага при нас е различна и за това се заплаща съответна цена. Групите в "Братскул" са от 10 до 15 деца максимум. За тях се грижи един преподавател. Когато искаме при нас да работят учители с подходящото образование и квалификация, да владеят английски език, да бъдат най-добрите учители в Бургас, тогава трябва да платим подобаваща сума.
Мотивираните и удовлетворени учители ще предадат на децата знанията по най-добрия начин. За тази работа се иска сърце.
Лесно можем да увеличим приема в групите до 35 деца, разполагаме с този капацитет. Ще олекотим програмата, ще спестим от числеността на служителите, таксата ще бъде по-ниска, но не го правим, защото това не е правилно и по този начин няма да осигурим на децата качествено обучение. Ако дадете избор на родителите дали да заведат децата си на частна или в държавна градина при едни и същи цени, дали родителите ще изберат държавната?
- Какво, според вас, трябва да се промени в българската образователна система, за да бъде обучението на европейско ниво?
- Във Великобритания и други страни от Европа с добра образователна система, всяко учебно заведение се оценява по определени критерии. Най-добрите получават субсидии и желаещите да се обучават там е по-висок. Това, според мен, е правилният подход. Така се остават най-добрите учебни заведения, в които се създават условия за конкуренция и се подобрява нивото на обучение.
Ако държавните детски градини получават пари от държавата, как и защо могат да бъдат мотивирани да се променят и да предлагат по-добро обучение?
Знаете ли коя е най-добрата детска градина в Бургас? Какви са критериите, по които е определена за такава? Да си кажем истината – повечето държавни детски градини и училища са с остарели програми, в групите има над 30 деца, учебният процес се провежда в една стая, има следобеден сън, игра, хранене... Абсолютно порочна практика.
В "Братскул" децата, освен задължителните предмети учат и английски език, тренират айкидо, изнасяме наши представления с куклен театър, имаме музикална и танцова група, дни за екологично възпитание, посещения на местни забележителности и музеи. В сряда, 16-ти май е откритият урок на голямата група, миналата седмица – на 10 май, пък малките показаха, какво са научили. Заедно прекарваме и зимните ваканции на ски или пък правим пикник с родителите. Защото възпитанието на децата не трябва да става само в детската градина с една учителка, цялото общество трябва да възпитава и социализира децата. Къде другаде има подобни условия, каквито предлагаме ние, както и възможности за внедряване и на други европейски практики?
От една страна сме ние. От другата – държавните детски градини. Те не променят учебните си програми, а днешните деца се различават от тези отпреди 20 години. Стандартните детски градини няма креативност, но на тях им се отпуска държавна субсисия за всяко дете, която е в размер на 170 лева на месец, което ни поставя в неравностойно положение. Добавяйки и таксата от 55 лева на месец, която заплащат родителите, както и закупуването на материали, учебници, подмяна на инвентар и т.н. за сметка на родителите, колко точно ни струва това на нас като данъкоплатци?