Експонати открити при прокопаване на Сладкия канал в комплекс Изгрев ще бъдат показани в изложбата. Снимки РИМ - Бургас

Експонати открити при прокопаване на Сладкия канал в комплекс Изгрев ще бъдат показани в изложбата. Снимки РИМ - Бургас

"Праисторическите божества от Западния Понт" ще бъдат показани в Нощта на музеите в зала "Трезов" на Археологическата експозиция на Регионалния исторически музей в Бургас (булевард "Алеко Богориди" № 21). Тя ще се проведе на 13-ти май, събота, при вход свободен.

Изложбата е инициатива на Бургаския музей съвместно с музеите в Балчик, Добрич, Варна, Провадия, музей "Старинен Несебър", Поморие, Национален исторически музей, ОКИ "Музеен център" в Созопол и музейната сбирка на Народно читалище "Атанас Манчев 1920 г." в град Каблешково. Ще бъдат показани 134 праисторически божества от глина, камък и кост, открити в 23 археологически обекта от Черноморието и неговия хинтерланд.

След 73 години във фонда на РИМ - Бургас, ще бъде изложен изключително красив и добре запазен римски железен сгъваем стол. Две апликации от медна сплав с формата на лъвска глава украсяват този интересен паметник. За да бъде представен в целия му блясък, столът бе почистен и консервиран от музейния реставратор Силвия Борисова. Тези столове обикновено достигат до нас след разкопаване на тракийски надгробни могили от римската епоха, от I–II в.

В Историческата експозиция на РИМ  (улица "Лермонтов" №31) в 18:30 часа на 13-ти май за първи път ще бъде показана царска икона на Свети Димитър от фонда на музея. Иконата е реставрирана с обществени дарения и за пръв път ще бъде представена пред широката публика.

Ще бъде експонирана и изложбата "Българите - светци", изготвена от РИМ - Бургас с финансовата подкрепа на Министерството на културата. В нея ще намерите информация за всички българи, канонизирани за светци, от приемането на християнството от нашия народ до ХХ в.

За любителите на калиграфското изкуството пред "Стената на буквите" в дворното пространство на Историческата експозиция сме подготвили демонстрация на калиграфска интерпретация на текст.

Пъстрият свят на българската шевица и богатството на националната ни носия ще се разгърнат пред посетителите в Етнографската експозиция (улица "Славянска" №69) от 19:00 ч. започва ревю на традиционни носии от Бургаския край. На 13-ти май 13 автентични носии ще облекат ентусиасти от Бургаския музей, ОП "Туризъм" - Бургас и танцьори от Фолклорен танцов ансамбъл "Никола Гинов" при Младежки културен център - Бургас.

В двора на Етнографската експозиция, която отваря врати след цялостен ремонт, гостите ще се насладят и на изпълненията на Детски фолклорен танцов ансамбъл с художествен ръководител Димитър Гинов, а в етно кухнята на музея ще станат свидетели на демонстрация на приготвяне на традиционна кулинарна рецепта - свински далаци по жеравненски. Ще готви директорът на РИМ Бургас Милен Николов.

В Природонаучната експози;ия (улица "Константин Фотинов" №30) може да се види постоянната експозиция, представяща гео-историческото развитие и съвременното природно разнообразие на Югоизточна България. Разполага с уникалните колекции "Магичният свят на камъка", "Флора и фауна на планината Странджа", "Птичи ресурси на бургаските влажни зони", "Светът в зрънце пясък".