Най-старото злато в Европа от Варненския некропол ще гостува отново в Бургас. Снимки РИМ Бургас

Най-старото злато в Европа от Варненския некропол ще гостува отново в Бургас. Снимки РИМ Бургас

Бургазлии ще имат удоволствието да видят уникалното Кралевско съкровище и най-старото злато в Европа от Варненския халколитен некропол на 19-и май, събота. То ще бъде изложено в зала "Трезор" на Археологическия музей в Нощта на музеите. Тракийското съкровище от село Кралево, Търговище, е открито през 1979 г. в гроб на висш аристократ, живял през 3-и век пр. Христа. След кремация останките му били събрани в позлатен съд - хидрия и погребани в могилата заедно с дарове от злато, сребро, керамика. Цялото съкровище се състои от 47 златни апликации с емайл, начелник, златни плочки с изображения на грифони, медальони  с изображения на Херакъл, обеци, гривни за ръце, украса от сбруя на кон. Използвани са различни златарски техники – изчукване, леене, гранулация и др. Вероятно съкровището е изработено в златарското ателие на древния морски град Месамбрия – днешен Несебър.

Второто златно съкровище, което ще може да бъде видяно в Археологическия музей, гостува в Бургас за второ поредно лято поради големия интерес и многократните запитвания на посетителите. Признатото за най-старото злато в Европа е открито в т. н. Гроб № 36 от Варненския халколитен некропол. Според изследване в Оксфордската лаборатория намерените златни предмети се датират от 4600-4400 г. пр. Хр. Интересното при Гроб № 36 е, че в него не е намерен скелет, а символично са погребани както чисто женски, така и чисто мъжки атрибути. Най-вероятно в този гробен комплекс са събрани одежди, украшения и инсигнии на 5-членно владетелско семейство, от които само златните предмети са 857 с общо тегло 0.789 кг.

Двете изложби ще бъдат открити на 19-и май от 18.00 часа в Археологическия музей на улица "Алеко Богориди" № 21, като част от програмата на Бургаския музей за европейската инициатива "Нощ на музеите".

Галерия