Пуснаха пробно завода да боклук във Варна съоръжението да заработи на пълен капацитет на 9 май. Окончателното въвеждане в експлоатация пък ще стане след около два месеца. Това обясни днес пред медиите изпълнителният директор на завода Добромир Петров. Той организира обиколка за медиите, на която бяха показани етапите от пълния цикъл, през които преминава боклука.

Заводът за боклук е изграден върху терен от 85 декара, от които 17 декара застроена площ в землището на село Езерово. В него фирмата "Екоинвест асетс" е инвестирала 50 млн. лева, съобщи Петров. По негови данни, технологията, която се прилага при преработката на твърдите битови отпадъци се основава на естествени физико-механични процеси, които не генерират замърсяване на околната среда с прах и вредни емисии. За предотвратяването на изпускането на въглероден диоксид в атмосферния въздух, има инсталирана система за улавяне на изходящите газове, които се отвеждат до биофилтър. Не се предвижда и изхвърлянето на отпадни води. 

В завода за боклук ще се обработват всички видове отпадъци, без строителни. За функционирането му не се налага разделно сметосъбиране от страна на варненци. Съоръжението е с капацитет да поеме по 50 тона смет на час. В края на работния ден по електронен път в общината ще постъпва информация за фирмата и количеството на извозения боклук. Съгласно подписаният с община Варна договор, в завода ежедневно ще постъпва за преработка между 300 и 400 тона твърди битови отпадъци. За целта ще се плащат договорените преди няколко години 79 лева на тон. Тук ще постъпва и сметта от други общини в региона, но договорите с тях все още не са подписани, обясни Петров. 

Самият завод се състои от четири помещения. Първоначално в инсталацията постъпват несепарирани твърди битови отпадъци. Те се разтоварват в приемно хале, позволяващо съхранение за срок от 48 часа. След предварително сортиране, боклуците се подават на машина за разкъсване на едрите отпадъци и премахване на найлоновите торби. Посредством транспортна лента, те се отвеждат през станция за ръчно сортиране до тромел с двусекционно сито. След технологичното им разделяне отиват в компостиращи тунели, където се подлагат на специална обработка. Боклукът „зрее“ 28 дни при температура над 60 градуса и висока влажност, след което се получава компост. 

Всички операции се извършват на закрито. В технологията не се използват опасни вещества. След преработката, от входящото количество боклук остава около 23% твърд отпадък, който трябва да се депонира, 28% компост, от който в бъдеще се произвежда тор. Отделят се още стъкло, хартия и метали, които ще бъдат изкупувани от различни фирми. Около 3-4% пък е текстилният отпадък, който не може да се използва за нищо. Плановете са той да се дава на ТЕЦ-а за горене, обясни още Петров.

 

 

Днес+