В състезанието за момичета до 11 години и трите представителки на ФК Корсар спечелиха място сред най-добрите осем в страната. Снимки ФК Корсар

Състезатели от бургаския клуб "Корсар" спечелиха призови места от Държавното първенство по фехтовка на оръжията сабя и шпага.

Първия ден започна с индивидуалната надпреварата за момичета и момчета до 11 и 15 години. В състезанието за момичета до 11 години и трите представителки на ФК "Корсар" спечелиха място сред най-добрите осем в страната. Доминика Микова, след показаната добра игра, достигна заслужено  до финала, там тя се изправи срещу представителката на клуб „Ахил"- Варна - София Цонева и след оспорван и много техничен за възрастта си двубой загуби с 5 на 10 туша. Мартина Христова с много желание и себераздавание спечели бронзовото отличие, а Невена Съботинова остана на точка от медалите, загубвайки срещата за влизане в четворката с 9 на 10 точки.

В същият ден след обяд започнаха схватките и при момчета до 15 години в състезанието взеха участие 46 състезателя от цялата страна. Там с бронзов медал и отлична игра се отличи Димитър Тончев. Пето място спечели Никола Миланов, оставяйки на  крачка от медалите. А Веселин Вълев зае 11 място, намирайки място в 16-та на турнира. При момичетата в тази възрастова група Мария Джалъзова зае 15 място.

На следващият ден започна и отборната надпревара до 15. При момчетата, отбора на Корсар в състав Димитър Тончев, Никола Миланов, Веселин Вълев и Борис Чапкънов, не остави никакви съмнения, че е най-добрия, равностоен и сработен отбор и заслужено спечели златното отличие, побеждавайки на финала отбора на Тамплиер-София с 45-37 туша.

Отбора на момичетата до 15 г.(Мария Манчева, Елеонора Василева, Даниела Желязкова и Екатерина Чаушева) зае почетното 6-място, трябва да се отбележи, че в състава му имаше само състезателки от по-долната възрастова група, което е добра предпоставка за бъдещи успехи.

В индивидуалното състезание до 13 години, Борис Чапкънов спечели бронзов медал, отстъпвайки с 10-5 от шампиона Ивайло Андонов  от Олимпик – София. В състезанието своите умения показаха още двама представители от тима, Пламен Христов и Ивален Попов. При момичетата в тази възраст, най-добре се представи Екатерина Чаушева спечелвайки 5-то място. Останалите състезателки се класираха, както следва; Елеонора Василева – 10, Невена Съботинова – 17, Мария Манчева-26, Доминика Микова-27, Даниела Желязкова-28, Диана Ангелова-30 и Мартина Христова-41.

В третия ден от турнира се проведоха отборните състезанията за деца до 13 г и индивидуалните за кадети и кадетки. В отборната надпревара при момичетата до 13 години, фехтовален клуб „Корсар" беше представен от два отбора. Първият отбор в състав Екатерина Чаушева, Елеонора Василева Мария Манчева и Мартина Христова спечелиха 6-то място. А втория състав Доминика Микова, Даниела Желязкова, Диана Ангелова и Невена Съботинова заеха 8-мо място

В отборното при момчетата Борис Чапкънов, Пламен Христов и Ивален Попов заеха 4-място, като малко спортно щастие не им достигна да вземат бронзовите отличия.

При кадетите трима от представителите на морският клуб достигнаха до финалната осмица от 45 съперника, Никола Миланов – 5 място, Йордан Чолаков-6 място и Иван Колев 8-място. С което затвърдиха позициите си сред най-добрите в тази възрастова група.

На следващия ден в отборната надпревара при кадети, Никола Миланов, Йордан Чолаков, Иван Колев и Димитър Тончев, заслужено спечелиха бронзовите отличия, побеждавайки в малкия финал отбора на Свечников 2 с  45-43

Финала на маратоното първенство поставиха младежите и девойките, след дълго възстановяване на фехтовалната пътеката се завърна  Михаела Николова, тя загуби битката за попадане сред медалистите, с една от най-титулуваните ни надежди в женската сабя Калина Атанасова, само с един туш 14-15, и завоюва 8 място.

Треньорите на фехтовален клуб "Корсар" – Георги Миланов, Радостин Станчев и Едуард Зуев изказват своята благодарност към всички състезатели за старанието и себераздаването по време на състезанието.