Скулптурата на Боян Вениамин (Маг)*, монтирана в Зоната за обществен достъп на бургаското пристанище, разбуни духовете в морския град. От няколко дни социалните мрежи буквално "врят" от коментари и противоположни мнения дали мястото на творбата е точно там и какво символизира тя. На пръв поглед се вижда мъжко тяло с ръзперени ръце, с глава на човек и вълк, с омотани около кръста вериги. В основата на фундамента са монтирани три метални плочки със символи - слънце, полумесец и трети символ с плетеница, в която се вижда и вплетен кръст.
Зоната за обществен достъп, където се издига творбата, е публична държавна собственост и е под управлението на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура". Ръководството на дружеството в София е дало благословията за поставяне на скулптурата, която е дело на бургаския художник Георги Андонов (той е автор и на скулптурата Четящият човек, която бе монтирана през 2019 година пред сградата на книжарница "Хеликон" на площад "Тройката" б.а.).
На въпрос на "Черноморие": "По чия идея е монтирана скулптурата на художника Георги Андонов на територията на ДП "Пристанищна инфраструктура" в Бургас?", от държавното дружество отговориха така:
"Това не е първият път, в който Зоната за обществен достъп на пристанище Бургас се превръща в поле за изява на изкуството. Там са поставени и модернистичната творба „Любопитство“ на Вежди Рашидов, инсталация, изградена от различни корабни елементи, наречена "Къдроглав рецикликан", както и стъклен "Тетрапод" (той бе изработен по време на обявения от Община Бургас Симпозиума по скулптура за градска среда, който се проведе през 2019 г. б.а.).
За скулптурата на Боян Вениамин (Маг) от ДП "Пристанищна инфраструктура" не са обявявали конкурс. "Проектът е авторски и не е обвързан с участие в конкретен конкурс", обясниха оттам.
Държавното предприятие не е финансирало изработването на скулптурата. На една от страните му стои надпис на "Lazur Croup" - по всяка вероятност това е фирмата, която е финансирала автора Георги Андонов, за да реализара проекта си.
На въпроса ни: "Защо е монтирана точно там?", от ДП "Пристанищна инфраструктура" отговориха: "Боян Вениамин (Маг) е важна историческа фигура, с която всяка култура би се гордяла. Поставянето на такава пластика е отдаване на уважение към личността на един изключителен за времето си човек и в случая конкретното място на нейното монтиране не е водещо".
Според тях, творбата не съдържа илюминатски символи.
*Боян Магесник с християнското име Вениамин е багренороден син на цар Симеов Велики от втория му брак със сестрата на Георги Сурсувал. Той е роден в столицата Преслав около 910 година. Смята се, че е починал около 970 година вероятно в Константинопол, като е станал жертва на поръчково убийство.
Пренебрегнал християнското си име и устроения по византийски образец дворцови живот в Първото българско царство, той демонстративно носи прабългарско облекло, връща се към традиционното Баян (Боян) и старите традиции, шаманските вярвания и древните знания, опитвайки се да ги съчетае с живота в християнска България (покръстването е извършено от цар Борис I през 864 г. б.а.). Държи се като колобър и магьосник, облича се в кожи, такива дрехи, с които се преправя на различни видове животни, подобно на днешните кукери. Не е известно князът да е преследван като езичник. Описван е от византийските книжовници като човек умеещ да се превръща във вълк владеещ чудодейни сили. Без за това да има исторически доказателства, проф. Николай Райнов, Петър Димков и съвременни литературни автори го считат за основоположник на богомилството.
Според Дамян Попхристов Боян мага получава своето висше посвещение в Сирия, която в тези времена е центъра на езотериката.