Агатополският епископ Иеротей (вдясно) произнесе словото си в края на въдворяването на иконом Емилиан (вляво). Снимка Личен архив Агатополски епископ Иеротей
Новият архиерейски наместник в Бургас иконом Емилиан Михайлов - председател на храм "Свети Николай" в бургаския комплекс "Меден рудник", бе представен днес след светата литургия.
Агатополският епископ Иеротей произнесе слово при въдворяване на иконом Емилиан (Михайлов) за архийерейски наместник на Бургаска духовна околия
"Отец Емилияне, вече със сугубото благословение на Негово Високопреосвещенство Сливенски митрополит Иоаникий сте архиерейски наместник. Би трябвало това да е както награда за мъдростта ви, така и предизвикателство за бъдещето, но не забравяйте, че отсега нататък трябва да пазите фитилът мокър и маслото чисто. Затова не се предоверявайте на онова, което чувате или четете. Добре е да познавате свети Дионисий Ареопагит, но когато стане дума за връзката между църковната и небесната йерархия, имайте си едно наум. Може да се окаже, че клошарят, когото с гнусота всички отминават, ще е единственият, който ще накваси устните ви някой ден. Може невзрачникът да се окаже Христа ради юродив, може ученият да е книжник, а праведникът - фарисей. Може цялата наша праведност да е овехтяла дреха и гласът на истинското богословие да ни е чужд като бедуински танц. Не казвам, че е точно така, но твърдя, че с подобна версификация или стихосложение, би ви наставлявал и нашият архипастир Сливенски митрополит Йоаникий, защото подобни мисли ще намерите при св. Симеон Нови Богослов. А както, всички негови верни епархиоти знаем, именно в навечерието на неговия 60- годишен юбилей, той преведе и издаде книгата «Наставления за духовен живот» на този велик подвижник на благочестието от X - XI век. Затова, пазете се от обобщения и не подреждайте света. Защото един ден нашата подредба може да се окаже по-малоценна и от хербарий за насекоми . Друг е въпросът, че понякога същите тези гадинки се държат по-разумно от самите нас. Та нали, ако смисълът на Живота е в оцеляването, те ще са несравнимо по-високо в ценностната скáла.
Ето защо - бидейки духовник - вие трябва да надмогните законите на естеството. Но и не бива да воювате с тях. Трябва - при все че мярата на любовта е безмерна - да намерите някаква, макар и своя, мяра… и - смея да кажа - това е най-трудното. Успеете ли да го постигнете, тогава ще разберете, че първото и основно значение на думата «канон» е мяра.
Излишо е да обяснявам, че някога, в дълбока древност, канонът е бил пръчка, подобна на сегашната диригентска палка, с която екзархът (така се е наричал ръководителят на античния хор) е показвал ритъма; излишно е да разказвам защо и как канонът влиза в изобразителните изкуства и се превръща в синоним на «пропорция». Най-малкото защото вие сте добре образован, обичате галантото и изящното, цените уникалното и знаете за канона на Поликлет. Знаете за Фидий и Праксител и нямате нужда от излишни поучения. Затова, припомняйки ви, че държите диригентската палка и че едно неправилно махване с ръка, може да съсипе и музиката, и оркестъра, ще ви помоля да се пазите от фалша. Защото - колкото и странно да ви звучи - и това не е чак толкова лесно".