Спират плановия прием и операции в болниците в Бургас и региона. Това бе решено на заседание на Областния съвет по здравеопазване в Бургас, който се проведе онлайн днес. Засилване на проверките от органите на реда за наличие на легитимен зелен сертификат на местата, където се изисква, контрол за спазване на мерките, съдействие от Министерството ва здравеопазването да се осигурят в най-кратки срокове липсващи медикаменти в болничните заведения са само част от взетите решения на съвета, воден от областния управител Стойко Танков. Спешното му свикване беше продиктувано от обстоятелството, че област Бургас достигна високи нива на заболеваемост от COVID-19.
Във всички общини се наблюдава значителна динамика към повишаване на новазоболели от Ковид. Общините, които попадат в лилавата зона са Бургас, Созопол и Средец. Общините в тъмно червената зона са Камено, Карнобат, Малко Търново, Несебър, Приморско и Царево. Общините в червената зона са Сунгурларе и Айтос. Единствено община Руен е в жълтата зона с най-малко заболели.
Заради високия ръст на заболеваемост в област Бургас директорът на РЗИ - Бургас д-р Георги Паздеров издаде заповед от петък, 14 януари 2022 г. да се спре плановият прием и плановите операции в болниците на Бургаска област. Изключение от заповедта има единствено за дейностите свързани с трансплантации, диагностиката и лечението на пациенти с онкологични и онкохематологични заболявания, дейностите по асистирана репродукция и ражданията, дейностите по рехабилитация, продължително лечение и психиатрична помощ.
Съветът реши освен наличните пунктове за ваксинация срещу COVID-19 в Бургас, такива да бъдат разкрити и в останалите общини от областта. Обърна се внимание и върху ролята на училищните лекари, които могат да подпомогнат този процес при необходимост. За целта от РЗИ предложиха кметовете по общини да подготвят списъци с желаещи да се ваксинират, за да бъде изготвен график за изпращане на първо време мобилни ваксинационни пунктове по места. Д-р Паздеров посочи, че в област Бургас ваксинираните са над 232 000 души, 114 000 са със завършен цикъл на ваксинация (или това са 32% от населението на областта), а на 26 480 (на 7%) е поставена бустерна доза. Мобилни екипи ще извършват ваксиниране и по домовете на хората с увреждания, лежащо болни, пенсионерски клубове, социални домове при изразено от тях желание за това.