Новият Закон за местните данъци и такси ще засегне населението и ще създаде проблеми на общините при събиране на средствата. Това прогнозира Николай Тишев - бургаският народен представител от коалиция "БСП за България". В момента бизнесът плаща 70% от такса смет, а физическите лица - 30%. Цената на налога се определя от размера на промила и района, в който се намира имота. Тези, които живеят в централните градски части плащат повече в сравнение с тези, които живеят в кварталите или съставните селища. "Въпреки готвените промени, услугата няма да претърпи съществена корекция", смята Тишев. Според него, когато новият закон влезе в сила той ще създаде проблеми на общините при събиране на таксата.
Промените ще засегнат сериозно и населението. Хората ще плащат повече, отколкото сега, а облекчение ще има за бизнеса. Причината е, че такса смет ще се изчислява на база на разгъната площ. Това напрактика означава, че ако живеещите в къща без значение дали се намира в центъра, в квартала или в съставното селище ще плащат повече, защото обитават голяма жилищна площ.
Законът е минал на първо четене и предстои да бъде гледан отново в пленарна зала. Той трябва да влезе в сила от 1-и януари 2019 година. "Малко ме съмнява това, защото едва ли управляващите ще поискат да направят промени в година, когато ще има местни избори. И евентуално ще отложат влизането му в сила за 2020 година", смята Николай Тишев.
Според колегата му Петър Кънев, проблемът с такса смет е от 2005 година. "Трябва да се търсят начини да се облекчи бизнеса, а не да се натоварват хората с по-високи сметки", смята Кънев.