От УМБАЛ Бургас очакват бургазлии активно да се включат в акцията по кръводаряването. Снимка УМБАЛ Бургас
УМБАЛ Бургас призовава бургазлии да отбележат Световния ден на кръводарителя с масова дарителска акция. Призивът е насочен най-вече към шофьорите. През лятото пътните инциденти се увеличават, както и спешните кръвопреливания на пострадали в катастрофи шофьори и пътници.
Международният ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител се отбелязва на 14-и юни, четвъртък. Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас (Кръвният център) ще работи с удължено работно време, за да приеме всички желаещи. Отделението работи от 7.30 до 14.00 ч., но на 14-и юни екипът ще остане и след 14.00 часа, докато не мине и последният кръводарител. То се намира в сградата на бившата Първа поликлиника, на първия етаж вдясно. Кръводарител може да бъде всеки здрав човек от 18 до 65 г.
Всеки месец отделението има средно около 700 кръводарители. Това го поставя сред най-натоварените в страната, но заради демографския срив в последните години кръводарителите намаляват. През 2017 г. те са били 7338. През 2016-та – 7968. Близо 2500 души миналата година са били върнати, защото или не отговарят на изискванията, или кръвта не е годна за преливане. За да работи нормално, отделението има нужда от 900-1000 кръводарители месечно. Особено ако има голям инцидент, или родилка с ДИК-синдром (състояние, в което се губи много кръв и кръвозагубата не може да се овладее).
Тези синдроми са рядкост, но се случват и изискват спешно и масивно кръвопреливане. А до момента учените не са измислили заместител на кръвта.
Екипът на УМБАЛ Бургас се надява на 14-и юни призивът му да бъде чут, защото дарената кръв няма цена, така както приятелството, любовта и човешкият живот.
14 юни е обявен за Световен ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител през 2004 г. На тази дата е роден Карл Ландщайнер, носител на Нобелова награда за откриването на системата АBО кръвни групи.