Изложба с копия на артефакти от Регионален исторически музей – Варна за незрящи посетители ще бъде открита на 17-ти ноември в арт галерия "Ларго". Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Община Варна чрез фонд "Култура". С тази инициатива се цели хората в неравностойно положение, каквито са незрящите граждани на Варна, да бъдат приобщени в някаква степен към социалния и културния живот в града, като им се предостави възможност да се докоснат и усетят красотата на изумителните артефакти от колекцията на РИМ - Варна и да получат достъп до богатството на културното ни наследство. Проектът се посвещава на 50-годишнината от откриването на Варненския халколитен некропол.
В изпълнение на проекта девет от най-атрактивните и популярни артефакти от експозицията на Археологическия музей във Варна бяха сканирани, след което бяха изработени техни копия от полиестерна смола, които да бъдат пригодени за възприемане от незрящи посетители. В серията от копия са включени изключително популярната и разпознаваема Богиня от езерото – глинен капак във вид на човешка глава, изящна теракотена статуетка на Атис, който свири на сиринга, мраморна глава на римлянка – рядък и красив пример на скулптурен портрет от древността. В проекта са включени и копия на двулицева мраморна надгробна плоча от II век, на мраморна статуя на бог Юпитер Долихен, на мраморна фигура на Херакъл и на бронзова форма за ритуален хляб. Много интересни за докосване и възприемане ще бъдат и копията на пантера- фонтан, представляваща мраморна пантера, изправена на задните си лапи, с отвор при устата, както и варовиковия модел на юрта с врязана култова сцена. Всички копирани артефакти от експозицията на Регионален исторически музей са намерени в региона на Варна и са датирани в периода от втората половина на V хилядолетие пр. Хр. (Богинята от езерото) до IX-X век сл. Хр. (модела на юрта).
Изработката на артефактите беше осъществена под ръководството на известния варненски скулптор Живко Дончев, който има опит в реализирането на проекти за незрящи, включващи изработването на копия на обекти и пояснения с брайлов текст за тях. Пояснителният текст за всяка творба на български и на английски език беше подготвен от специалистите от РИМ – Варна и беше преведен на брайл от Геновева Зашева.