Докладната бе разгледана на заседание на Комисията по благоустройство и комунални дейности в ОбС - Варна. Снимка ОбС - Варна

Докладната бе разгледана на заседание на Комисията по благоустройство и комунални дейности в ОбС - Варна. Снимка ОбС - Варна

Във Варна ще събират разделно отпадъци от текстил и обувки. Комисията по благоустройство и комунални дейности към Общинския съвет в града даде своето положително становище за действия по разделното събиране. Съветниците от комисията разгледаха предложение за поставяне на специализирани контейнери и изграждане на система, която ще отговаря както за събирането, така и за рециклирането и оползотворяването на този тип отпадъци. Съдовете ще са обект на видеонаблюдение, като в тях ще има вградени датчици за автоматично отчитане нивото им на запълване. Според вносителите датчиците ще спомогнат за оптимизиране на графика на обслужване и ще осигурят регулярно обслужване на контейнерите.

Подобна система действа вече в 15 български града. Стана ясно, че организацията по оползотворяването на този тип отпадъци ще отклони около 4% от битовите отпадъци за депониране, в това число дрехи, домашен текстил, завеси, чанти и обувки. С въвеждането на разделното им събиране ще се даде превес на използването им за повторна употреба чрез продажба и рециклирането им. 

Предстоят действия по детайлизиране на договорните отношения, както и обсъждане на точките за разполагане на съдовете, след което ще бъдат гласувани на заседание на Общински съвет-Варна.

Към момента в България се прилагат успешно няколко основни схеми за управление на отпадъците в съответствие с националното законодателство. Една от тях е схемата за разширена отговорност на производителя. С оглед на новите европейски цели до 2025 г. е необходимо в този отпадъчен поток да бъдат включени и текстилните  отпадъци. Задължително разделно събиране на отпадъци от текстил е заложено и в Националната програма за развитие на България'2030.

Друга тема, която съветниците обсъдиха, бе искане да се изгради тротоар и улично осветление в участъка на булевард "Владислав Варненчик" и булевард "Атанас Москов" до Картонажна фабрика. По данни на дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустрояване" сигналът е предаден на администрацията на район "Владислав Варненчик" за включване в програмата за рехабилитация на района за следващия период.

Във връзка с писмо от живущи на територията на селищно образование "Боровец" бе разгледана идеята за изграждане на площадка за едрогабаритни отпадъци в района. Като първа стъпка съветниците решиха да бъде изпратено писмо към дирекция "Общинска собственост", която да проучи и определи общински имот, на който може да бъде изграден пункта.

Съветниците обсъдиха и предложение от граждани от 17-ти микрорайон свързано с състоянието на ул. Мадара в частта между Базар Левски и улица "Д-р А. Железкова". Желанието на вносителите е пътната инфраструктура в района да бъде проектирана по начин, който да запази дърветата по протежение на канала в посочената част, както и да бъде изградена нова улица, свързваща улица "Каймакчалан" с улица "Мадара".  Съветниците се запознаха и с идеята да бъде обезопасен отводнителния канал по протежение на улица "Мадара" и да се реконструират и обезопасят двата моста, над отводнителния канал. Сигналът ще бъде обследван от администрацията за последващи действия.