Николова & Мишонова спечелиха турнира при дамите. Снимки Бончук Андонов

Определиха победителите в турнира по плажен волейбол за двойки, който се проведе в Свети Влас. За втори пореден път в тазгодишната Национална верига по плажен волейбол Десислава Николова & Ирена Мишонова триумфираха като победителки. Реномираният софийски тандем спечели трофея на завършилия днес в Свети Влас турнир. Наред с купата, Николова & Мишонова получиха и четири хиляди лева от наградния фонд.

Друга българска двойка - Стефани Кьосева & Симона Николова, се поздравиха със сребърните медали, а бронзът замина за САЩ със завършилите на трето място Джейд Рейс & Лидиа Смит.

При мъжете новосформираният тандем Димитър Димитров & Димитър Калчев стана големият  победител. Без нито една допусната загуба в трите дни от надпреварата Димитров & Калчев грабнаха купата, златните медали и четири хиляди лева от наградния фонд.

Най-опитната двойка в турнира – Милен Стоянов & Мирослав Градинаров, стигнаха до сребърните медали и награда от три хиляди, а Христо Колев и Георги Братоев взеха две хиляди за третото си място.

В неделния финален мач на централния корт поставените под номер 2 в основната схема Николова & Мишонова победиха чисто поставените под номер 4 Кьосева & Николова с 2:0 (21:11, 21:18). В първия гейм софиянки наложиха пълно надмощие и го спечелиха убедително. Вторият обаче беше много оспорван. Кьосева & Николова успяваха да догонват съперничките в резултата, но в крайна сметка Мишонова затвори двубоя с блокаут за 21:18.

Не по-малко оспорвано беше и при поставените под номер 2 в основната схема Димитров & Калчев. Те влязоха мощно във всеки от геймовете от титаничния сблъсък с водачите Стоянов & Градинаров и успяха бързо да натрупат разлика в резултата. 206-сантиметровият Димитров напълно доминираше на мрежата, което не позволи на противниците да разгърнат истинските си възможности, докато Калчев показа обичайната си ловкост в защита и усет в нападение, което доведе до крайното 2:0 (21:15, 21:16), оформено от Димитров с елегантен удар с две ръце за последната точка.

В началото на неделния състезателен ден Николова & Мишонова се справиха безпроблемно в полуфинала си срещу Станчулова & Рачева и ги победиха чисто за втори път на този турнир – 2:0 (21:11, 21:10). Другият полуфинал обаче приключи след изключително драматичен тайбрек. Кьосева & Николова спечелиха убедително първия гейм, но допуснаха обрат във втория за 1:1. Българките водеха с 11:8 в решаващата трета част, но с шест поредни точки Рейс & Смит стигнаха до троен мачбол. Кьосева & Николова обаче запазиха хладнокръвие, направиха серия от пет точки и триумфираха като победителки с 2:1 (21:14, 17:21, 16:14).

При мъжките тандеми нямаше драми или изненади, като фаворитите постигнаха убедителни чисти победи. Опитните Стоянов & Градинаров спряха победния ход на младите си съграждани Станев & Цанев от вчера и преодоляха самоотвержената им съпротива с 2:0 (21:12, 21:13). В същото време Димитров & Калчев надиграха Колев & Братоев с 2:0 (21:11, 21:14).

Турнирът се проведе под егидата на Българска федерация волейбол и се организира от "Ню Бояна филм студиос" и неговият изпълнителен директор Ярив Лернер. Сред партньорите е и яхтено пристанище "Марина Диневи".