Йеродякон Макарий служи в Годогански манастир "Свети апостол Вартоломей" край Кутаиси, вторият по големина град в Грузия. В продължение на две седмици той бе в Бачковския манастир "Успение Богородично".
- Отец Макарий, какво предизвика пътуването Ви до Бачковския манастир?
- Поводът за пътуването до Бачковския манастир е добрата воля на Валентин Митев и София Годуадзе-Митева и проявата на обич към българския и грузинския народ. По тяхна инициатива и желание и с безкористната подкрепа на Михаил Тачев от фондация "Св. св. Кирил и Методий" и госпожа Мария Павлова игумените на двата големи манастира - Велички епископ Сионий - игумен на Бачковския манастир и Кутателски митрополит Йоан – Генатели, Гелатския манастир влязоха в кореспонденция. Надяваме се това да допринесе за по-активни връзки и приятелство между Бачковския и Гелатския манастир, които съществуват от XI век, от основаването на Бачковския манастир, а причината за моето посещение в Бачковския манастир е благословението на митрополит Йоан на Кута и желанието за по-тесни преки връзки между двата големи исторически манастира.
- Каква е конкретната цел на Вашето посещение?
- Конкретната цел на посещението ми в Бачковския манастир е се запозная с живота на манастира, с реликвите, които се съхраняват там, да участвам в службите на моите братя по вяра и да се моля за благодарствието на нашите два братски народа.
- Колко дълбока и дълга е връзката между Бачково и Грузия?
- Основатели и строители на Бачковския манастир са видните грузинци Григол Бакуриани и неговият брат Абасий по времето на византийския император Алексей Комнин. Авторът на типикона (житейските правила) на манастира е синът на Григол Бакуриани, а братята грузинци са погребани в Бачковския манастир. Духовните школи на Бачковския манастир и на манастира Гелати са свързани чрез Йоане Петрицанели, който идва от Бачковския манастир в Грузия по молба на крал Давид Агмашенебели (Строителят), за да създаде Духовната академия Гелати. Основаната от него Духовна академия Гелати все още е активна.
През 14 век в Бачковския манастир са работили грузинските пастори Атанасий и Окропири (покръстени в Бачковския манастир), които са гравирали чудотворната икона на Бачковската Богородица. В Бачковския манастир е имало много ръкописи и реликви на грузински език, които изразяват вековните връзки на приятелство и любов между двата народа.
- Малко се знае за традициите на Грузинската православна църква, какво можете да ни кажете за Грузия?
- Идването на Халени, пророк Илия, който е работил през IX век преди Рождество Христово, говори за християнските традиции на нашия народ. В допълнение към Халени на пророк Илия, дрехата на Господ е донесена в Грузия през първия век на Коледа, която е погребана в църквата Светицхивли, кръстена на 12-те апостоли на Мцхети. Също така защитата и участието на Божията майка, което е описано в посланието на апостол Андрей до Никита Пафлагон.
В Грузия се съхраняват поясът на Пресвета Богородица и света реликва от свети Йоан Кръстител - костта на палеца. Някои от апостолите са проповядвали в Грузия: апостол Андрей, апостол Матата, който е погребан в Грузия, Симон Кананит, който също е погребан в Грузия, епископ Стратофил, изпратен от Грузия, участва в Първия световен събор през 325 г., описан в историята на църквата, а християнството е обявено за държавна религия в Грузия през 4 век.
Грузинската автокефална апостолическа църква пази апостолските традиции и благословения и в същото време се отличава не само с делото на много свети мъченици, достойни бащи и майки и светините, съществуващи в Грузия, но и с продължаването на непоклатимите традиции и безпогрешното запазване на християнството, въпреки многобройните ереси и заблуди, които съществуват по целия свят от времето на Рождество Христово.
- Какво означават чудесата, извършени на гроба на монаха Гавриил, и какво можете да кажете за него?
- Свети преподобният архимандрит Гавраил Изповедник - Салос е канонизиран на 20 декември 2012 г. с решение на Светия Синод на Апостолическата църква на Грузия. Често съм чувал за него както от неговите съвременници, така и от моя учител – архимандрит Вартоломей Фирцхалашвили. Той е светец, който е помощник и закрилник не само на грузинския народ, но и на целия свят и все още върши чудеса в отговор на молитвите, отправени към него.
Голям брой хора, независимо от вяра и убеждения, се молят на светите части на отец Гавраил в манастира-майка на Княжеството, където се полага светото му тяло. Неприемлив и неоценен в живота си труженик, репресиран от комунистическия режим, бит и оскверняван от комунистическата власт, днес той е помага и закриля всички хора, които се молят на Господа. Нека молитвата и силата на свети Гавраил бъдат с българския и грузинския народ.