Бургаските учители видяха, че испанската система акцентира върху тясната връзка между теория и практика, както и върху интеграцията на нови технологии в обучението. Снимки ПГМЕЕ

Бургаските учители видяха, че испанската система акцентира върху тясната връзка между теория и практика, както и върху интеграцията на нови технологии в обучението. Снимки ПГМЕЕ

Десет учители от бургаската Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника, които преподават по професионална подготовка (направления: електроника, електротехника, информатика, авиационна техника и автотранспортна техника), взеха участие в обмяна на опит по програма "Еразъм+" в периода от 27-ми октомври до 10-ти ноември. То се реализира по проект "Обмен на добри практики и иновации в професионалното образование: STEAM и AI технологии за бъдещето на техническите специалности". Приемаща организация е Професионална гимназия I.E.S. Luis Bueno Crespo, Гранада, Андалусия, Испания. Групата посети и I.E.S. La Rosaleda в град Малага, както и обучителни центрове като допълнителна възможност за споделяне на добри практики. По време на посещенията бургаските учители се запознаха с подходите в професионалното обучение, които впечатляват с високотехнологично оборудване и практически ориентиран подход. Учителите от ПГМЕЕ наблюдаваха часове, в които умело се съчетават теория и практика в подготовката на учениците. В лабораториите, оборудвани с модерна техника, както и в работилниците, учениците изпълняват различни практически задачи, описват получените резултати и демонстрират завидна заинтересованост. В I.E.S. Luis Bueno Crespo особено впечатление направиха специализираните кабинети по електроника и автоматика. В същото време I.E.S. La Rosaleda впечатли със събирането на разнообразни специалности на едно място, както и с демонстрацията на социална отговорност - по време на посещението там ученици и учители активно събираха помощи за пострадалите от наводнения във Валенсия.

Сравнявайки испанската и българската система за професионално образование, учителите отбелязаха, че испанската система акцентира върху тясната връзка между теория и практика, както и върху интеграцията на нови технологии в обучението. Обменът на идеи с испанските колеги се оказа изключително ползотворен. Създадените нови професионални контакти и приятелства поставят основата за бъдещи съвместни проекти и обмен на добри практики.

Освен професионалния обмен, групата имаше възможност да се запознае с културното наследство на Испания. Преподавателите от ПГМЕЕ посетиха историческите градове Кордоба и Севиля, като се насладиха на някои местни забележителности. Пътуването до Испания по програма "Еразъм+" обогати участниците, както професионално, така и личностно. Срещите с колеги и ученици, обмяната на идеи и опит, както и запознаването с културното многообразие на Испания, са вдъхновение за внедряване на нови подходи в професионалното образование. Този обмен е поредно доказателство за значимостта на международното сътрудничество, което помага за изграждането на мостове между образователните системи в Европа. Участниците очакват с нетърпение бъдещи проекти, които да разширят тези хоризонти.

Галерия