336 ученика бяха наградени за постигнати успехи у нас и в чужбина от кмета Димитър Николов. Снимки Лина Главинова

Изявени ученици, носители на призови места от международни, национални и регионални състезания и олимпиади бяха отличени с грамоти от Община Бургас. Церемонията се провежда в навечерието на празника на Бургас - Никулден. Лично кметът на Община Бургас Димитър Николов връчи отличията на 336 ученици, 21 отбора, танцови и театрални школи, хорове и спортисти.

Призовете са в четири направления - "Хуманитарни науки", "Математика и природни науки", "Изкуство" и "Спорт". Церемонията събра ученици, учители и родители в Атриума на БСУ. "Всяка година броят на наградените ученици се увеличава и това ме кара да се чувствам горд. Вашите първи места прави градът ни по-значим от другите градове в страната. Вашите усилия имат смисъл", така започна приветствието си кметът Димитър Николов. Той благодари на родителите, на преподавателите, треньорите за заслугите и успехите на най-добрите ученици на Бургас.

За първи път бе връчен приз "Ученик на годината". Имената на отличените бяха определени чрез гласуване по интернет. В категорията "Математика и природни науки" - I-VII клас - победител стана Виктор Шаовчев от СУ "Петко Росен". Тази година Виктор спечели II-ро място на финала на Азиатската международна математическа олимпиада (AIMO - Asia International Mathematical Olympiad Final) в Куала Лумпур, Малайзия. Той има още много награди от математически състезания и олимпиади.

В категория "Математика и природни науки" - VIII-XII клас - първото място е за Виктор Балтин от ППМГ "Акад. Никола Обрешков". През 2017 година той има три спечени награди в областта на математика. Първо място на Национално състезание по математическа лингвистика в Стара Загора, първо място на Национални зимни математически състезания VIII-XII клас и първо място на Национална олимпиада по математическа лингвистика.

В категория "Изкуства - индивидуални изпълнители" - Християна Въжарова от НУМСИ "Проф. Панчо Владигеров". Спечелени награди през 2017 г.: първо място на Европейски танцов шампионат, 5-8 юни 2017 г., Прага, първо място на Шести отворен танцов фестивал "В магията на танца и морето" - Приморско, първо място на XIV Национален шампионат по танцово шоу - София.

В категория "Хуманитарни науки" - I-VII клас - Моника Арнаудова от ОУ "Братя Миладинови". Моника е класирана е на първо място на 21-вата ученическа философска конференция "Човек-свят" - Бургас.

В категория "Хуманитарни науки" - VIII-XII Клас - Натали Георгиева от ПГРЕ "Г. С. Раковски". През тази година Натали се класира на първо място на Национален кръг на олимпиадата по испански език.

В категория "Изкуства - формации" - вокален ансамбъл "Фортисимо" с ръководител Милена Добрева. Ансамбълът участва активно в културния живот на Бургас и представя достойно града и България на международни и национални конкурси, фестивали и форуми. В ансамбъла пеят ученици от различни бургаски училища. През 2017 година младите певци могат да се похвалят с редица награди.

Сред учениците, които получиха дипломи са и представители на СУ "Иван Вазов". Сиян Брадева от III клас спечели първо място на есенния кръг на Международното състезание "Математика без граници". Златни медали от другите кръгове на същото състезание спечелиха и учениците от IV в същото училище - Иво Янев, Денис Петров, Кирил Кадиев, Христо Тодоров, Александра Станкова.