Народните представители забраниха пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин – пряко или косвено, в системата на образованието на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната. Това стана факт с гласувани на две четения в едно заседание на промени в Закона за предучилищното и училищното образование, внесени от парламентарната група на "Възраждане". Дебатите продължиха около четири часа, пише Vesti.bg..
"Нетрадиционна сексуална ориентация" са различни от общоприетите и заложените в българската правна традиция схващания за емоционално, романтично, сексуално, чувствено привличане на лица от противоположни полове", записа Народното събрание (НС). Промените бяха подкрепени с гласовете на 135 депутати, против гласуваха 57 народни представители, а осем се въздържаха.
Срещу въвеждането на дефиницията възрази Георги Георгиев от ГЕРБ-СДС, заради противоречие, по думите му, с редица европейски документи и Конституцията на България. "Приема се дефиниция, която не съществува в нито една държава член на Европейския съюз (ЕС)", обясни той и поиска текстът да отпадне, което бе отхвърлено при гласуването в пленарната зала и дефиницията за "нетрадиционна сексуална ориентация" остана в закона.
"Няма нито едно постъпило отрицателно становище по тази част на законопроекта", обясни лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, който е един от вносителите.
НС прие също в системата на предучилищното и училищно образование да се забрани налагането на идеологически и/или религиозни доктрини. Досега беше записано, че не се допуска налагането на такива доктрини.
Българският хелзинкски комитет (БХК) по-рано днес внесе в Народното събрание становище по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование, с което призова народните представители да не приемат промените, тъй като те нарушават основни човешки права, в това число такива защитени от Конституцията.
Законопроектът "е белязан от некачествена законодателна техника и е неясен, противоречи на Конституцията на Република България, на редица норми на правото на Европейския съюз (ЕС), на разпоредбите на Европейската конвенция за защита на правата на човека (ЕКПЧ), на Конвенцията на ООН за правата на детето и на Международния пакт за граждански и политически права", посочва БХК в становището си.
Според БХК е неясно и как "тежката демографска криза" е свързана с този въпрос – по какъв начин приемането на хората с т.нар. "нетрадиционна сексуална ориентация" влияе на демографската криза в позитивна или в негативна посока.
Ето какво предвиждат промените:
В чл. 11 ал. 2 се изменя и придобива следния вид:
"(2) В системата на предучилищното и училищното образование се забраняват действия свързани с:
1. Налагането на идеологически и/или религиозни доктрини;
2. Осъществяването на политическа и партийна дейност;
3. Извършване на пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност различна от биологичната;
§ 2. В §1 от допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова т. 16:
"Нетрадиционна сексуална ориентация" е различно от общоприетите и заложените в българската правна традиция схващания за емоционално, романтично, сексуално или чувствено привличане между лица от противоположни полове".