С церемония първа копка бе дадено началото на строителните дейности. Снимки Община Бургас

С церемония първа копка бе дадено началото на строителните дейности. Снимки Община Бургас

В Бургас започна изграждането на нова сграда към Комплексния онкологичен център, в която ще бъде разположено Отделението по нуклеарна медицина и сектор "Брахитерапия" към Отделението по лъчелечение.

На церемонията за стартирането на строителните дейности присъстваха управителят на КОЦ - Бургас проф. Христо Бозов, кметът Димитър Николов, ръководителят на програма "Джесика" - Мартин Заимов, председателят на Общинския съвет Костантин Луков, председателят на Дружеството на онкоболните в Бургас Цонка Тодорова, общински съветници, лекари и медицински служители.

Новият медицински корпус ще бъде оборудван с най-съвременна апаратура. Диагностиката и лечението на онкоболните пациенти ще се извършва в две посоки. Първата ще е насочена към лечението на тумори на меките тъкани. Това ще се осъществява чрез позитронно - емосионна томография, или т. нар. ПЕТ-скенер. Той дава възможност за диагностика дори на най-малките злокачествени образувания и метастази в меките тъкани.

Второто направление в лечебния процес ще е насочено към диагностицирането на тумори и метастази в костите. То ще се осъществява с помощта на SPECT-CT апаратура, известна като гама камера.

ПЕТ-скенерът и SPECT-CT апаратурата ще дадат възможност да се диагностицират и заболявания на мозъка, сърцето, щитовидната жлеза, както и диагностика на белодробната емболия.

В новия медицински център ще функционира и отделение по брахитерапия. Тя представлява съвременен метод за лечение на един от най-злокачествените тумори - рака на простатата, на матката и шийката на матката. При този тип лечение в тумора се имплантира вещество, което го унищожава. Така се запазват околните тъкани. Методът се практикува на много малко места в България.

"Тази апаратура ще позволи на целия цикъл от диагностика и лечение в КОЦ - Бургас да бъде завършен и хората да бъдат диагностицирани и лекувани тук при нас. Ние имаме едни от най-добрите специалисти в България, така че с развитието на отделенията по нуклеарна медицина и лъчетерапия ще постигаме едно от най-високите нива не само в региона, но и в страната, за лечение на онкоболни пациенти", каза проф. Христо Бозов.

Кметът Димитър Николов заяви, че реализирането на този проект ще отвори нова страница в здравните грижи.

"Това, което ще се построи тук, няма да има аналог в страната. Досега бургаските пациенти се записваха и чакаха ред с месеци, за да отидат да си направят изследвания и качествена диагностика. Това нещо ще се прекрати. Всички, не само бургаските пациенти, но и тези от региона, ще се преглеждат тук. Специалистите ще правят качествен анализ. По този начин не само диагностиката ще е по прецизна и по-точна, но и самото третиране на раковите клетки ще бъде изключително прецизно, така че да не се увреждат здравите тъкани на човешкия организъм", каза кметът Николов.

Той допълни, че правилният път за постигане на качествено здравеопазване е да бъдат отпускани повече средства за изграждането на съвременни болници, което е основен приоритет на Община Бургас. Средствата ще бъдат използвани за закупуването на модерна апаратура и повишаването на квалификацията на медицинския персонал.

"Ние, онкоболните, заслужаваме качествено лечение, което да получаваме в Бургас. Благодаря на всички за изграждането на тази болница с възможности за ранна диагностика. Надявам се всичко това да създаде една среда, в която комуникацията между лекари и пациенти ще стане по-добра", каза Цонка Тодорова - председател на дружеството на онкоболните в Бургас.

Проектът ще се реализира в следващите две години. Той се финансира със средства по програма Джесика и КОЦ - Бургас с подкрепата на Община Бургас. На церемонията присъстваха още директорите на УМБАЛ - Бургас - д-р Бойко Миразчийски, РЗИ - Бургас - д-р Георги Паздеров, заместник-кметовете д-р Лорис Мануелян и Красимир Стойчев.

Галерия