Lekar1

Lekar1

5 случая на вирусен менингит за 2 седмици

е трудно, тъй като симптомите силно наподобяват тези на грип.

Наблюдават се обикновено в детска възраст и при младите хора, като единични случаи. Резервоар на инфекцията са болните или здравите заразоносители.

Заразата се предава от човек на човек по въздушно-капков път, т.е. когато болния киха, кашля, говори и капчици флуиди попаднат в устата или носа на друг човек. Вирусите от голямата ентеровирусна група са доста широко разпространени около нас, в природата, в помещенията, в които живеем и работим. Те се отделят от болните и от заразоносителите в много големи количества, чрез изпражненията и при неспазване на личната хигиена могат да бъдат погълнати с ръце, играчки, предмети, замърсена храна.

Клиничните прояви могат да се локализират в гърлото, стомашно-чревния тракт, нервната система, миокарда и кръвоносните съдове, черния дроб, слезката, кожата и други. В поразените органи и системи настъпват възпалителни процеси, характеризиращи се с остро, внезапно начало с леки втрисания, температурата бързо се повишава до 39-40°С; силно главоболие в челната или тилна област на главата, повръщания, разстройство обща отпадналост, възбуденост или потиснатост; менингиален синдром, проявяващ се с главоболие, повръщане, ригидност на врата (невъзможност за навеждане на главата към гърдите поради съкращение на вратната мускулатура), свръхчувствителност към светлина и звук; специфичен обрив, зачервяване на лицето и гърлото, мускулни болки, зачервяване на конюктивите и др.; Лекарите съветват: спазване на добри хигенни практики в бита, на работното място и висока лична хигиена - миене на ръцете със сапун, след ползване на тоалетна и преди хранене.