Норберт Бекман-Диркес - директор на фондация Конрад Аденауер за България (вляво) откри конференцията. Снимки Авторът

Норберт Бекман-Диркес - директор на фондация Конрад Аденауер за България (вляво) откри конференцията. Снимки Авторът

"Ръстът, който се отчита е добър, но трябва да се компенсира загубата от 1 млн. рускоговорящи туристи на нашия пазар", каза кметът на Бургас Димитър Николов. Той отправи думите си към участниците в конференцията "Устойчив туризъм в България: предизвикателства и перспективи", която се провежда днес в зала "Георги Баев" на културен център "Морско казино". Тя се организира от българското представителство на фондация "Конрад Аденауер" съвместно с Община Бургас. Във форума участват зам.-министърът на туризма Павлин Петров, Смилен Вълов - изпълнителен директор на Агенция по заетостта, д-р Франк Кванте - главен изпълнителен директор на "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД, както и Норберт Бекман-Диркес, директор на българския клон на фондация "Конрад Аденауер". В нея участват и представители на морските общини, туроператори, собственици на места за настаняване по Черноморието и други.

След началото на войната на Русия в Украйна рязко спадна потокът на рускоговорящи туристи от тези страни. Това най-силно се усеща в морските общини, особено тези по Южното Черноморие, които са предпочитано място за почивка от страна на руснаци и украинци. Ръстът на туристи от други дестинации обаче не може да компенсира загубите, които секторът търпи през последните две години. Затова кметът на Бургас настоя тази загуба да бъде компенсирана с други туристи.

"Туризмът е най-важният структуроопределящ сектор за нас. В него са ангажирани 50 000 души. Трябва да създадем по-добри условия, за да може той да се развива. Ние като Община се превърнахме в директен оператор на остров "Света Анастасия", който е изключително държавна собственост и ни бе предоставен за стопанисване. Законодателството не позволява да го отдаване на трети лица. От него имаме 1 млн. лева на година. В нашата община е най-голям делът на българските туристи, затова за нас е предизвикателство да увеличаваме международните посещения", каза в началото на конференцията Димитър Николов. Той благодари на организаторите в лицето на Норберт Бекман-Диркес и допълни, че Общината ще вземе предвид посочените добри практики за устойчив туризъм, за да ги реализира на местно ниво.

И зам.-министърът на туризма Павлин Петров посочи необходимостта от национална стратегия за устойчив целогодишен туризъм. От туристите, които са избрали България за почивка 20% са дошли на културен туризъм, 10% на здравен туризъм. 12 млрд. лева са приходите от туризъм през тази година, което прави 6,9% от Брутния вътрешен продукт на страната ни. За периода януари - септември тази година са регистрирани 7,5 млн. туристи, което ръст с 9.4% спрямо 2019 година, сочат данните от статистиката.

Най-голям е делът на българските туристи - 4,1 млн. души. 900 000 са били туристите от Румъния, около 300 000 от Полша, под 300 000 от Великобритания, 220 000 от Германия, 200 000 от Чехия. За същия период се реализирани 25 млн. нощувки, което е ръст с 3% спрямо същия период на 2023 година.

Само в периода юни - септември има 5 млн. регистрации. От тях 240 000 са били полските туристи, 170 000 - немските туристи, 150 000 - британските, 150 000 - чешките. 3 млн. са регистрациите по Черноморието и 2 млн. - във вътрешността на страната.

Като акцент бе посочено необходимостта от повече усилия за връщане на немските туристи у нас.

Устойчивост на туризма ще дадат и кадрите, смята и Смилен Вълов - изпълнителен директор на Агенция по заетостта. Според него трябва да се направи масирана реклама на ресторантьорския и туристическия бизнес, които са се изсветлили през годините и са създали условия за работа.

Агенцията е издала през тази година 31 000 разрешителни за работа на чужди работници, като 13 500 от тях са за сезонна работа в сферата на туризма и са предимно за хора от Узбекистан, Индия, Непал, Турция. "Вносът на чужди работници не подбива българския пазар на труда", категоричен е Смилен Вълов.

Бургаското летище със свой фотоволтаичен парк и Gate garden

Галерия